YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplumun kutsallarıyla oynanmamalı
Toplumun kutsallarıyla oynanmamalı
30 Nisan 2013 16:38
RTÜK Başkanı Dursun, kurgu dahi olsa bir toplumun kutsalları, değerleri ve liderleriyle oynamamak gerektiğini söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, "Kurgu dahi olsa bir toplumun kutsalları, değerleri ve liderleriyle oynamamak gerekiyor" dedi.

Dursun, Muş Alparslan Üniversitesi'nin (MŞÜ), "Türkiye Buluşmaları" etkinliği kapsamında İlahiyat Fakültesi'nde düzenlediği, "Türkiye'de Görsel-İşitsel Medya Politikaları" konulu konferansa katıldı.

Davut Dursun buradaki konuşmasında, Türkiye'de halen ulusal, bölgesel ve yerel 250 kanalın yayın yaptığını belirterek, bunun pek çok ülkeyle kıyaslandığında son derece zengin ve çoğulcu bir durum olduğunu ifade etti.

RTÜK Başkanı Dursun, televizyon dizileri ve izleyici algısına ilişkin bilgi verirken de "Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle ilgili eleştirilere değindi.

Kurgu dahi olsa bir toplumun kutsalları, değerleri ve liderleriyle oynamamak gerektiğine işaret eden Dursun, şöyle konuştu:

"Oradaki Hürrem, bildiğimiz Hürrem değil. O sebeple televizyonda gördüklerimizin bir kurgu olduğunu, bir hayal olduğunu unutmamak gerekiyor. Ama biz ve izleyiciler kurguyla gerçekliği birbirine karıştırıyoruz. En ciddi problemin bu olduğunu düşünüyorum. Evet buradaki Kanuni bir kurgudur. Hepimizin zihninde Kanuni'ye ilişkin bir algımız var. Buradaki gördüğünüz kurgudaki Kanuni, başka bir şey. O sebepten yayıncılara da ayni şeyi söylüyorum. Evet siz kurgu yapıyor, senaryonun ürünü olarak çekimler yapıyorsunuz. Ama unutmayın ki bu toplumun değeri, kabulleri, kutsalları var. Her konuda kurgulama yapmak, istediğiniz gibi bir yayın yapmak söz konusu edilmemelidir."

 

AA

Etiketler: , ,
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler