YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplu mezar bulundu
Doğu Garajı Projesi inşaat kazısında Attaleia Antik Kenti'ne aik mezarlık bulundu
Toplu mezar bulundu
22 Ekim 2009 / 19:42 Güncelleme: 22 Ekim 2009 / 19:52

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl ihale edilen Doğu Garajı Projesi'nin inşaat kazısı sırasında, tesadüfen ortaya çıkarılan Attaleia Antik Kenti'ne ait nekropolde (mezarlık), son yapılan çalışmalarda toplu mezar ortaya çıkarıldı. Mezarda yaklaşık 100 kişinin iskeleti bulunuyor. 


 

Geçen yıl Mart ayından bu yana devam eden kazılarda, şu ana kadarki en büyük oda mezar bulundu. Alanda, 5 metre 70 santimetre boyuyla en büyük mezar olan bu toplu mezarda, yaklaşık 100 insana ait iskelet tespit edildi. Kazı Alanı Sorumlusu Arkeolog Aynur Tosun, o dönemde yaşanan veba hastalığı dolayısıyla bu kadar insanın bir mezarda toplu olarak gömüldüğünü düşündüklerini söyledi. 
 

Kazı alanının Antalya'nın tarihi açısından çok önemli olduğunu belirten Tosun,  bu mezarlığın turizme de kazandırılabileceğini vurguladı. Tosun, gerekli düzenlemelerden sonra şehir merkezindeki nekropol alanının turizme çok büyük fayda sağlayacağını bildirdi. Tosun, isteyen herkesin, kazı alanına müdahale etmeden gelip alanı görebileceğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi'nin kazıya büyük destek sunduğunu belirten Aynur Tosun, diğer ilgili kurumlardan da aynı desteği beklediklerini kaydetti.  
 

Antalya'nın bilinen tarihini 100 yıl (2. yüzyıldan 3. yüzyıla) geriye çeken nekropol alanında, 18 aylık kazı çalışması sonucu şu ana kadar 760 mezar ortaya çıkarıldı.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler