YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tiyatroda Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı
Tiyatroda Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı
29 Temmuz 2016 19:31
İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenmeyi hedefleyen ’Kazasız kul olmaz’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Dünyada ilk defa yapılan uygulamada, oyun başlamadan yapılan anons ile seyircilerde kemerlerini bağlamaları isteniyor.

Dünyada bir ilke imza atan İstanbul Gelişim Sanat, iş ve trafik kazaları ayrıca ilk yardıma dikkat çekiyor. Yazan Yöneten Zahrettin Çelik  sanat danışmanlığını Şevket Çoruh  Vatan Şaşmaz,  Proje danışmanlığını    Ali Yücel Güler ,Cemal Cenk Biçer ,Oktay Gündoğdu, Av Danan Tüzün  yaptığı 81 il kapsamlı  ’’kazasız kul olmaz’’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Proje, Uluslararası Radyocular Birliği tarafından yılın alkışı hak edenler ödülüne layık görüldü. Konusu, ülkemizde kanayan yarası haline gelen iş ve trafik kazalarının akabinde ilkyardımın önemine vurgu yapmaktadır.
Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı

Dünyada bir ilke imza attılar; Koltuklarda özel olarak emniyet kemeri tasarlandı.anons geldikten sonra seyirciler emniyet kemerlerini takıyor ve kemer takılmadan oyun başlamıyor.   konukların çocuklarıyla ilk defa böyle yararlı bir etkinlikte bulunmalarından çok memnun olduklarını bu tarz projelerin çoğalmasını ifade ettiler  

Oyunun yazarından…

Kazasız kul olmaz oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik, oyun hakkında şöyle dedi:

“Kendi imkanlarımızla Kavşaklar tali yoları, şantiyelerde gözlemler araştırmalar yaparak  hem skeç haline getiriyoruz hem de bu verileri çeşitli kurum ve kuruluşlara paylaşıyoruz.Keşkeler olmaması için kazasız kul olmaz oyununu 2009’da kaleme aldık. Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Ülkemizde yılda 8 bin kişi sadece trafikte hayatını kaybediyor. Dünyada 3. Avrupa’da ise 1. Sıradayız Dünya genelinde 1.6 milyon insan yaşamını yitirmektedir bu kayıplar sosyoekomik ve sosyokültürel tahribi sizin takdirinize  bırakıyoruz. Kaza oranları çok yüksek. Hal böyle iken bizde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli, duyarlı birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. Oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız oyunun içinde tek bir mesaj değil birçok konuya değinmek istedik. Eğitsel niteliği  taşıyan bu oyun 7’ den 70’e seyirciyle  buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.. 

Hedefimiz ve Misyon

İlk yardımın önemini hatırlatmak, İş ve trafik kazalarının minimuma getirmek,  işveren ve personelerin oyundaki hatalarını görmelerini sağlamak, konuya duyarlı kurum ve kuruluşlara örnek göstermek, toplum olarak sağlık personellerine karşı hoşgörülü olmayı hatırlatmak, projemiz köy okullarının giyim, kırtasiye, gıda gibi konularda katkıda bulunmaktadır..

İstanbul gelişim tiyatrosunun misyonu, kadına şiddet, iş kazaları, trafik kazaları ilk yardım, köy okulları gibi konuları dramatize ederek toplumu bu yönde farkındalık oluşturma  çabasındadır.

OYUN KÜNYE
Yazan ve Yöneten:  Zahrettin Çelik
Sanat Danışmanı:  Şevket Çoruh Vatan Şaşmaz   

PROJE DANIŞMANI

Analitik Yaşam Grubu  - Ali Yücel Güler
Oktay Gündoğdu
Mehmet  Ali Nalbant       
Yusuf Erbaş
Av.Adnan Tüzün
Levent Tekin
Savaş KONCA 
Öznur SİMAV (Pedagog)
Acil Tıp Teknisyenleri Derneği
Kostüm:  Aydın Çelik
Türü: Trajikomik  
İzleyici kitle: 7'den 70'e
Basın Danışmanı : Pro Media,
Ödül Tasarım      : Gündoğdu Kristal
Grafik                 :Merve Bulak  
Genel Koordinatör: Hayriye  Hande Şen
Koordinatörler:,  Sermin Ortaç 

best-sp-kazasiz-kul-olmaz.(1).jpg

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler