YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tiyatro, köy çocuklarının ayağına gidiyor
Tiyatro, köy çocuklarının ayağına gidiyor
22 Şubat 2013 10:49
Bitlis Kültür ve Sanat Derneği tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan proje ile köy çocukları tiyatro ile tanışıyor.

 

'Gülümseyen Minik Gözler İçin Köy Köy, Okul Okul' adlı proje kapsamında Bitlis merkeze bağlı 64 köy okulunda 'Meddah Amca' adlı oyun sahnelenecek. Köy okullarına giderek kısa çalışmadan sonra sınıfı sahneye çeviren tiyatrocular, oyunlarını sergiledikten sonra köy öğrencilerine hikaye kitabı ve projelerinin tanıtım materyallerini hediye ediyor. Proje kapsamında 64 köy okulunda gösteri sunacak olan tiyatrocular, her gün ortalama 5 köye giderek çocukları eğlendiriyor.
 
Proje Koordinatörü Haydar Yılmaz, köy okullarını tek tek gezerek çocuklara sınıflarında gösteri sunduklarını ifade etti. Yılmaz, "Bitlis Kültür ve Sanat Derneği olarak Bitlis Valiliği koordinesinde SODES tarafından desteklenen 'Köy Köy, Okul Okul' projesini gerçekleştiriyoruz. Projemizin amacı Bitlis merkeze bağlı 64 köy okulunda tiyatro ortamını çocukların ayaklarına taşıyarak, tiyatro gösterileri sunmaktır. Ayrıca gösterimizin sonunda her çocuğa bir hikaye kitabı hediye ediyoruz. Şu an projemizde aşağı bölge dediğimiz 5'nci okulumuzdayız. Projemiz yaklaşık 2 ay sonra sona erecek. Bu 2 ay sonunda da bütün gösterilerimizi gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.
 
Çocukların gözlerindeki gülümsemeyi görmenin kendilerini son derece mutlu ettiğini anlatan Yılmaz, "Biz kendimizce 'Gülümseyen Minik Gözler' diye bir slogan belirledik ve bu çocuklarımızın gözlerindeki mutluluk sloganımızın ne kadar haklı bir söylem olduğunu ortaya çıkartıyor. Bizlere destek olan Bitlis Valiliği'ne, Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
 
CHA
 
Etiketler:
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler