YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temsilcimiz 'Düm Tek Tek'li Hadise FİNALDE
Hadise, yarı finali geçerek Moskova'da yapılacak finale katılmaya hak kazandı
Temsilcimiz 'Düm Tek Tek'li Hadise FİNALDE
13 Mayıs 2009 / 07:42 Güncelleme: 13 Mayıs 2009 / 00:00

Türkiye'yi Eruovision şarkı Yarışmasında temsil eden Hadise, yarı finali aşarak 16 mayısta Moskova'da yapılacak finale katılmaya hak kazandı.


Eurovision'un dün akşam yapılan yarı finalinde 9'uncu sırada sahneye çıkan Hadise, gelen SMS'ler sonucunda finale kaldığı açıklanan ilk yarışmacı oldu.


Yarı finallerde oylama ‘tele voting’ olarak isimlendirilen SMS oylamasıyla yapıldı.


İŞTE FİNALE ÇIKANLAR


1. Türkiye
2. İsveç
3. İsrail
4. Portekiz
5. Malta
6. Finlandiya
7. Bosna Hersek
8. Ermenistan
9. Romanya
10. İzlanda


16 Mayıs gecesi finalde dereceye girenleri ise bu yıl ilk kez yapılacak bir uygulamayla yüzde 50 jüri, yüzde 50 halk oylaması belirleyecek. İkinci yarı final ise 14 Mayıs Perşembe akşamı gerçekleşecek.


HADİSE YARI FİNALDE BAŞARILI BİR PERFORMANS SERGİLEDİ


Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılacak 54. Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finalinde 9. sırada Türkiye'yi temsilen sahneye çıkan Hadise başarılı bir performans sergileyerek, salonda bulunan 20 bin kişiden büyük alkış topladı.


Sahneye stilist Mahmut Karadağ tarafından "Gizia" firmasına hazırlatılan ve Türk Bayrağı'nı simgeleyen kırmızı ağırlıklı kostümüyle çıkan Hadise'ye "Geleceğin Göbek Dansçısı" adı verildi. İtalya'nın Milano kentinden getirilen özel kumaşla hazırlanan ve iki parçadan oluşan elbisenin kenarlarının altın ve Swarovski taşlarla işlendiği dikkat çekti. Hadise'nin birinci yarı finalde giydiği üzeri Swarovski taşlarla süslenen ayakkabıları da eleştirmenlerden tam not aldı. Hadise'nin giydiği elbisenin bel kısmı kemer şeklinde altınlarla süslenirken, göbeğini ve bacaklarını tamamen açıkta bırakan kostüme uygun eldivenleri de kostümüne ayrı bir renk kattı. Sahnede Hadise'ye eşlik eden Rus dansçı kızlar Olga Potapova ve Svetlana Nikitaeva'nın son derece sade ayakkabılar giydiği gözlenirken, üst kısmı çıplak olan tek erkek dansçı Uğur Yıldırım'ın da zeytin renginde şalvar pantolon giydiği dikkat çekti.


Vokalist Steve Kashala, kot pantolon üstüne zeytin renginde gömlek giyerken, diğer vokalist Eva Smeenk, Hadise'ye eşlik etmek için dansöz elbisesi giydi. Çeşitli ülkelerden yarı finali izlemeye gelen Eurovision hayranları da ellerinde ülkelerinin bayraklarıyla Hadise'ye birinci yarı finalde tezahüratlarla ve alkışlarla destek verdi.


Hadise'nin yarı finaldeki rakipleri Karadağ, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Beyaz Rusya, İsveç, Ermenistan, Andorra, İsviçre, İsrail, Bulgaristan, İzlanda, Makedonya, Romanya, Finlandiya, Portekiz, Malta ve Bosna-Hersek oldu.


Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finali 48 Avrupa ülkesi, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da canlı yayınlanıyor.


Olimpiyski Spor Salonu'nda yapılan şarkı yarışması, salonda bulunan 40 kamera tarafından yayına sunuluyor.


 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler