YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sümela Manastırı 'dünya mirası' yolunda
Sümela Manastırı 'dünya mirası' yolunda
12 Eylül 2013 12:12
Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı’nın tüm heybeti ve ihtişamıyla 'dünya mirası' olması için harekete geçti.

Özellikle UNESCO Dünya Miras Listesi veya geçici listesinde yer alan kültür mirası örneklerinin restore ettirilmesine büyük önem veren Bakanlık, bu kez Sümela Manastırı’na eğildi.

İlk adım olarak Manastırın şu andaki durumuna ilişkin bir belirleme çalışması yaptırarak arazi ölçümü ve mevcut durum belgelemesini tamamlayan Bakanlık, disiplinler arası ve bütüncül bir bakış açısıyla gerçekleştirilmesi planlanan restorasyon projelerini bekliyor.

Proje çalışmaları rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları olarak üç etapta gerçekleştirilecek. Sümela’nın duvarlarındaki fresklerin konservasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek.

Manastır tasarım, malzeme, mimarlık ve işçilik açısından dünya literatüründe eşsiz bir yapı olarak geçiyor. Trabzon Maçka’da Altındere Vadisi’nin dik yamaçlarında, deniz seviyesinden bin 150 metre yükseklikte doğal yapı ile bütünleşmiş Sümela restorasyonu için 410 bin TL ödenek ayrıldı.

Sümela Manastırı’nın 2012 yılı yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı 400 bine yaklaşıyor.

 

CİHAN 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler