YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleymaniye tarihi kimliğine kavuşuyor
Süleymaniye tarihi kimliğine kavuşuyor
21 Mart 2013 12:00
Adını Kanuni Sultan Süleyman'dan alan İstanbul'un 5 asırlık semti Süleymaniye, yenileme çalışmaları nedeniyle hayalet şehre dönüştü.

Ev ve iş yerlerinin tamamen boşaltıldığı tarihi semt, proje tamamlandığında geleneksel sivil mimarisi, kültür, sanat, konut gibi fonksiyonlarıyla 24 saat yaşayan bir merkez haline gelecek.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) dünya kültür mirası listesinde yer alan tarihi semtte Fatih Belediyesi bünyesinde çalışmaların yürütüldüğü alandaki 733 parsel proje kapsamında yenilenecek.

Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun gereği belirlenen 1, 2 ve 3. derece koruma alanlarında kalan Süleymaniye, Yavuzsinan, Mollahüsrev, Demirtaş, Hacıkadın, Hocagıyasettin, Sarıdemir, Kalenderhane mahalleleri 24 Mayıs 2006 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile ''Süleymaniye Yenileme Alanı'' ilan edildi.

Yenileme alanıyla ilgili işlemleri yürütmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile dönemin Eminönü Belediyesi arasında 13 Eylül 2006'da protokol yapılarak yenileme alanı 5 etaba ayrıldı. Bu protokolle, alanın 804.750,00 metrekaresinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre ve Koruma Müdürlüğü, 131.100,00 metrekaresinde Fatih Belediyesi'nin çalışması kararlaştırıldı.

Fatih Belediyesi bünyesinde çalışmaların yürütüldüğü alanda 26'sı anıt eser, 319'u tescilli eser, 388'i tescilsiz eser olmak üzere toplam 733 parsel bulunuyor.

''Yapıların yarısı korunması gereken sivil mimari örnekleri''

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süleymaniye'nin tarihi yarımadada devam eden altı yenileme alanından biri olduğunu ve buradaki projeyi KİPTAŞ ile birlikte yürüttüklerini belirtti.

Süleymaniye'nin zamanla perişan bir görünüme büründüğünü, kültürel dokusunun zaman içinde kaybolduğunu ifade eden Demir, Süleymaniye'nin aynı zamanda UNESCO'nun gözetimi altında bir alan olduğunu dile getirdi.

Süleymaniye'deki yapıların yarısının tescilli korunması gereken sivil mimari örneği olduğunu aktaran Demir, proje kapsamında 39 ada üzerinde çalıştıklarını ve burada korunması gereken binalar olduğunu söyledi.

Bu binaların üç katlı, cumbalı, tarihi yarımadanın karakteristik mimarisini yansıtan binalar olduğunu ifade eden Demir, ''Yeni inşa edilecek binalar da bu tarihi binaların mimarisine saygılı binalar olacak. Süleymaniye'deki 6-7 katlı binalar yıkıldı, onların yerine 3 katlı binalar inşa edilecek. Hedefimiz, kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi değerin hayata yeniden kazandırılması. Bu tescilli binaların projeleri ayrı yapıyor. Proje, Anıtlar Kurulu tarafından onaylanıyor ardından tarihi binalar yıkılmadan projeye uygun olarak restore ediliyor'' dedi.

Proje çalışmalarına 2006 yılında başlandığını, son iki yıl içinde ise KİPTAŞ ile yoğun bir çalışma yürüttüklerini anlatan Demir, ''Satın almalar yoluyla büyük bir mesafe katedildi. Avam projelerinin hepsi Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. İlk 6 adayla ilgili uygulama projeleri de Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı ve inşaat ruhsatı verdik. İnşaat çalışmalarına başlıyoruz'' diye konuştu.

''Süleymaniye'de asayiş sıkıntısı var''

Mustafa Demir, ''Eminönü'nün bulunduğu yerler, ciddi bir turizm baskısı altında. Bu bölgenin turizm alanı olması isteniyor fakat biz buna taraftar değiliz. Eminönü'nün gece ve gündüz yaşanılır mekanlara dönüştürülmesi gerekiyor'' dedi.

Nüfusun gündüz 2 milyon, gece 10-20 bin olacağı bir ilçenin olamayacağını ifade eden Demir, önceden programlanmamış ve kontrol altına alınmamış yerlerin daha sonra sıkıntı haline dönüştüğünü dile getirdi.

''İmar planlarını hazırlarken Eminönü'nün bir kısmının turizm alanı, bir kısmının geleneksel ticaret alanı, bir kısmının da insanların mutlaka yaşaması gereken alanlar olarak düşündük. Süleymaniye onlardan biri. Süleymaniye'den o anlamda vazgeçmiyoruz'' diye konuşan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Süleymaniye'de yıktığımız alanlarda eskiden iş yerleri ve imalathaneler vardı. Gündüz çok yoğun ama akşamları kimseyi bulamazdınız burada. İstanbul'un kalbi olan Süleymaniye'de neredeyse asayiş sıkıntısı var. Hayata geçirdiğimiz proje aynı zamanda bu sorunu da çözecek. Eskiden İstanbul eşrafının, saraylıların, sarayda çalışanların oturduğu Süleymaniye, inşallah yakın zamanda İstanbul'u sevenlerin, yürüyererk İstanbul'u solumak isteyenlerin oturabileceği bir mekan olacak.''

''Belediyenin, hiç kimsenin malında gözü yok''

Mustafa Demir, Süleymaniye'de KİPTAŞ'ın satın aldığı ve alamadığı binalar ile sahipleriyle uzlaşamadıkları binaların bulunduğunu anlattı.

Süleymaniye yenileme alanına ek bir 3. madde bulunduğu ve bu maddede bazı revizyonları öngördüklerini aktaran Demir, bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini söyledi.

Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yürüttüğümüz çalışma meclisten geçip yasalaşırsa hedefimiz şu; burada kimsenin mülkünü almak istemiyoruz. Kamulaştırmak gibi bir niyetimiz yok. Derdimiz, buraları yeniden inşa etmek. KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi olarak, Süleymaniye'deki bir binayı yenilerken bu binanın hemen yanı başındaki parselin sahibine de 'buyrun kendiniz yapın. İstemiyorsanız bizimle uzlaşın, bizimle de uzlaşmıyorsanız sizin yerinizi kamulaştırma yerine sizin yerinizi projeye uygun şekilde biz yapıyoruz, maliyetini de sizden daha sonra talep edeceğiz' diyoruz. Şu anda bulduğumuz yol, ne mülk sahibini üzecek ne bizi sıkıntıya düşürecek. Çünkü kamulaştırma sürecinde karşılaştığımız çok büyük sıkıntılar var. Bir de doğrusunu söylemek gerekirse algıda da bir sıkıntı var. Belediyenin, hiç kimsenin malında gözü yok. Kimsenin mülkünü kamulaştırıp onu yapmak gibi bir derdimiz de yok. Bizim beklentimiz, İstanbul'u bu görüntülerden kurtarabilmek. Yani İstanbul'un layık olduğu yaşam alanına kavuşmasını arzu ediyoruz.''

Proje 2 yılda tamamlanacak

Mustafa Demir, Süleymaniye'deki altı adanın inşaat ruhsatını verdiklerini belirterek, ''Hayal ettiğimiz Süleymaniye'yi inşallah iki yıl sonra çok rahat dolaşacağız. Süleymaniye de Sulukule gibi çok rahat dolaşabileceğimiz örnek bir proje olacak'' dedi.

Süleymaniye'deki altı ada için ön görülen maliyetin 83 milyon lira olduğunu ifade eden Demir, ''Süleymaniye'deki inşaatların hepsi nitelikli inşaatlar olacak. Rastgele birbirlerini kopyalayan binalar olmayacak. Her bir bina kendi özelliğine göre ayrı ayrı çalışılıyor. İnşaat maaliyetleri de çok fazla. Onun için biz kamulaştırmaya gitmiyoruz. Çünkü kamulaştırmada karşımıza çıkan son bilirkişi fiyatları çok astronomik oldu. Onun üstüne inşaat maaliyetlerini koyarsanız bu projeyi realize edemezsiniz. Çünkü kamunun böyle bir kaynağı yok'' diye konuştu.

Süleymaniye'nin bir milyon metrekarelik bir alan olduğunu ve zaman içinde insanların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaklaştığını dile getiren Demir, Süleymaniye'de artık imalathanelerin kurulmasına izin vermeyeceklerini, büyük kamyonların ve araçların girip-çıkmasını istemediklerini ifade etti.

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler