YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Demirel'in aslında Süleyman Gündoğdu imiş
Süleyman Demirel'in aslında Süleyman Gündoğdu imiş
Süleyman Demirel'in aslında Süleyman Gündoğdu imiş
24 Nisan 2008 / 20:46 Güncelleme: 24 Nisan 2008 / 00:00

İstanbul Valileri kitabını yazan Nazır Şentürk, Balçiçek Pamir'in Söz Sende programına konuk oldu. Birbirinden ilginç açıklamalar yapan Şentürk, 23 İstanbul valisinin unutulmaz anılarını ve siyasetçilerin gerçek isimlerini açıkladı...


İstanbul Valileri kitabı için 4 yıl boyunca çalıştığını söyleyen Nazır Şentürk, İstanbul yönetimini İslamiyet'ten önce ve sonraki dönem olarak ele aldığını ifade etti. Ve kitabıyla ilgili şu bilgileri verdi:"Bu zamana kadar böyle bir çalışma olmamış. Şu anda Bab-ı Ali'de görev yapanların çalışmasını da bitirdim. Geçen gün Kültür Bakanlığı'nın kitap satış yerinde Bab-ı Ali ile ilgili bir kitabını gördüm ve heyecanlandım."


VALİLERİN İLGİNÇ ANILARI


* Muhittin Üstündağ tarafından şehir tiyatroları yapılmış. İnönü Stadı'nın yerinde eskiden ahırlar varmış. Sonra yıkılıp yerine İnönü Stadı yapılmış, Fahrettin Kerim Gökay tarafından.


O çok ilginç bir adammış. Basında sık sık karikatürleri yapılmış. "Mini mini valimiz ne olacak halimiz?" şeklinde basında yer almış. Klakson yasağı getirmiş. Klakson yasağı delen cezalarla Haseki Hastanesi'ne de bir bölüm yapılmış. Alkolü fazla alanları toplayıp Bakırköy Hastanesi'ne götürüyorlarmış. Rakı isteyenler de 'Ver bir Fahrettin Kerim" diyorlarmış. Yeşilaycı bir Vali'ymiş.


* Muammer Güler'in dedesi rahatsızlanmış. Penisilin ilk uygulamaya başlandığında veteriner önermiş. O iğne uygulanınca Muammer Güler'in dedesi vefat etmiş. Yeni Vali hiç izin kullanmamış.


* Atatürk'e yazdığı mektupta İstanbul'da lök gibi oturmadım diyen vali..


* Süleyman Sami Kepenek. İstanbul Valiliği yaptığı sırada bir yolsuzluk olayı gündeme geliyor. Atatürk de valiye diyor ki: "İstanbul'da lök gibi oturma"
İstanbul'da valilikten ayrıldığında Atatürk'e mektup yazıyor ve bu mektupta bu cümleyi yazıyor. Ve mektuptan sonra Sivas Valiliği'ne atanıyor.


Mehmet Ali Ağca'yı 4.5 saatte yakalayıp, 24 saatte konuşturan Vali kimdi?


Hayri Kozakçıoğlu. O ilk kez Erzurum Valisi iken Emniyet Müdürü olarak İstanbul'a atanıyor.


SİYASEÇİLERİN GERÇEK İSİMLERİ


Tansu Çiller'in asıl ismi Penbe'ymiş. Akademdeki kitaplarında o ismi kullanmıyor.


Süleyman Demirel'in aslında Süleyman Gündoğdu
Mesut Yılmaz'ın asıl adı Ahmet Mesut Yılmaz
Adnan Menderes'in ise Ali Adnan Ertekin

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler