YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sualtı robotu ile tarihe yolculuk
Sualtı robotu ile tarihe yolculuk
02 Eylül 2010 22:30
Türkiye'de sualtı arkeoloji çalışmalarında ilk kez kullanılan su altı robotu önemli arkeolojik bulgulara ulaştı.

Kemer ile Adrasan arasındaki kıyıları tarayan robot 5 bin yıl öncesine tarihlenen bulgular ortaya çıkardı. Robotun görüntülediği arkeolojik değerler arasında Tunç Devri'nden kalma liman, taş çapalar, gemi batıkları da yer alıyor.

Antalya’nın sualtı ilk kez robotlarla tarandı, 5 bin yıl öncesine ait bulguları ortaya çıkardı

TIKLAYIN

Türkiye'de sualtı arkeolojisi için ilk defa kullanılan sualtı robotları Kemer ilçesinde Roma ve Bizans döneminden kalan batık gemiler ile Bronz Çağı ve öncesinden kalan 7 adet taş çapa bulundu. Su altındaki tarih, dalgıçlar ve sualtı robotunun kamerası ile görüntülendi.
   

Sualtı arkeoloğu Hakan Öniz, 25 gündür yaptıkları çalışmalarda Antalya kıyılarında cumhuriyet tarihi boyunca bulunanlar kadar arkeolojik bulgulara ulaştıklarını söyledi. Öniz, "Çalışmalarda şu ana kadar Roma ve Bizans döneminden kalma amphora yüklü toplam 4 batık, kiremit yüklü 2 batık, tabak yüklü 2 batık, yine aynı dönemden kalma çok sayıda demir çapa ile Bronz Çağı ve öncesinden kalma 7 adet taş çapa bulundu. Başka çok sayıda tarihi eserin yanı sıra Bronz Çağı'ndan kalma bir de antik demirleme yeri (liman) tespit edildi. Yapılan bu tespitler sonucu tarihteki ilk denizcilerin Antalya-Kemer kıyılarında kürek çektiği ve sonrasında yelken açtığı bir kez daha kanıtlanmış oldu." diye konuştu. Öniz, elde edilen verilerle bölgede Bronz Çağı'nda önemli hareketlilik olduğunun ispatlandığını ifade etti.
   

Türkiye'deki ilk sistemli sualtı arkeoloji araştırmasında tamamı Türk bilim insanlarından oluşan 15 kişilik ekip görev yaptı. Sonarın yaydığı ses dalgaları ile deniz altında 10 kilometrekarelik alan tarandı. Elde edilen verilere göre sualtı dalgıçları ya da sualtı robotu görev yaptı. Sualtı robotu insanların dalmasında sorun olan 60 metrenin altında görev aldı. 25 bin dolar değerindeki robotla denizin 120 metre altına kadar 400-500 metrelik alanda tarama yapılabildi. Beldibi ile Gelidonya Burnu arasında sürdürülen araştırma 5 gün daha devam edecek. Sualtı ekibi bölgede sadece tespit çalışması yaptı. İzin alınması halinde bölgede kazı çalışması da yapılacak. CHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler