YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Star Wars'tan yeni gişe rekoru
Star Wars'tan yeni gişe rekoru
29 Aralık 2015 09:12
Bilimkurgu "Star Wars" serisinin yeni filmi "Güç Uyanıyor" sinema tarihinde bir milyar dolarlık hasılata en hızlı ulaşan film oldu.

Dünya genelinde geniş bir hayran kitlesine sahip "Star Wars" (Yıldız Savaşları) serisinin yeni filmi "Güç Uyanıyor" bir milyar dolarlık hasılata ulaşarak gişe rekoru kırdı. Beyazperdeye hızlı bir başlangıç yaparak ilk haftada yaklaşık 500 milyon dolara ulaşan "Star Wars 7: Güç Uyanıyor" dünya çapında 1 milyar dolarlık hasılat elde ederek, sinema tarihinde bu rakama en hızlı ulaşan film oldu.

Film, ABD'de hafta sonunda 153.5 milyon dolar tutarında gelir elde ederken, sadece Noel gününde 49.3 milyon dolarlık hasılat yaptı. ABD medyasında yer alan bilgilere göre bu rakamlar, Noel gününde ulaşılmış en yüksek hasılat. Serinin yeni filmi hasılat rekorları kırarken, bu filmle hemen hemen aynı anda vizyona giren filmlerin toplam hasılatı ise yaklaşık 500 milyon dolara ulaşabildi. 

9.6 MİLYAR $'LIK EKONOMİ 

Bundan önceki 6 Star Wars filmi toplamda yaklaşık 4.4 milyar dolar gişe hasılatı elde ederken, 2005'te vizyona giren "Star Wars 3: Sith'in İntikamı" dünya genelinde 848 milyon dolardan fazla gelir sağlamıştı. Serinin son filminin ise gişe hasılatının yanı sıra karakterlerin oyuncakları, maskeleri ve giyim eşyaları gibi yan ürünlerle birlikte toplamda 9.6 milyar dolarlık ekonomik kazanç oluşturması bekleniyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler