YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırp yazardan "Muhteşem Süleyman" kitabı
Sırp yazardan "Muhteşem Süleyman" kitabı
29 Mart 2013 11:21
Sıprlı gazeteci Luka Miçeta, Türklerin Balkanlar ve Sırbistan'a geliş hikayesini, "bütün Avrupa'nın önünde titrediği Kanuni Sultan Süleyman'a "Muhteşem" adının verilmesini anlatmak" amacıyla "Sultan Süleyman, Hürrem ve Sırplar" adlı kitap yazdı.

Miçeta'nın, genel anlamda Sırpların Osmanlı Devleti ile olan ilişkilerini anlattığı ancak büyük oranda Kanuni Sultan Süleyman dönemini ele aldığı kitap, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da tanıtıldı.

Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug'un eski genel müdürü de olan Miçeta, kitap tanıtımında yaptığı konuşmada, kitabın Sırplar ve Türkler arasındaki hoşgörü ve anlayışı artıracağını ümit ettiğini söyledi. Kitapta Osmanlı'nın Balkanlar ve Sırbistan'a gelişinin de anlatıldığını ifade eden Miçeta, "Osmanlı Balkanlar'da bugün saygıyla hatırlanan bir hüküm sürdü. Sırplar ve Türklerin, Osmanlı'nın Balkanlar'a gelişinden önce de temas noktaları olduğunu düşünüyorum" dedi.

Özellikle Kanuni Sultan Süleyman dönemini okuyucuya yaklaştırmak istediğini ifade eden Miçeta, "Bu dönem Sırplar açısından çok önemli. Çünkü bu dönemde Sokullu Mehmet Paşa vezir görevindeydi ve Balkanlar'da çok sayıda değerli anıtlar inşa edildi" diye konuştu.

Türklerin Balkanlar ve Sırbistan'a geliş hikayesine de dikkat çekmek istediğini dile getiren Luka Miçeta, kitabında, Sırp devleti, Bizans ve Osmanlı arasındaki ilişkileri, Sırp devletinin yıkılışını, Osmanlı'nın bu dönemde gücünün zirvesine ulaşmasını anlatmak istediğini kaydetti. Miçeta, "Aynı zamanda, bütün Avrupa'nın önünde titrediği Sultan Süleyman'a, yine aynı Avrupa tarafından ''Muhteşem'' isminin verilmesini anlatmak istedim" ifadesini kullandı.

"Muhteşem Yüzyıl" dizisine eleştiri

Yazar Luka Miçeta, kitaba ilişkin Türkiye'de ve yayınlandığı ülkelerde, özellikle de Balkan ülkelerinde büyük ilgiyle izlenen "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde birçok yanlış tespit ettiğini söyledi. Miçeta, "Dizinin tarihi gerçeklerle alakası olmadığını gördüğümde, o dönemin nasıl olduğunun göstermek için kitap yazmaya karar verdim" dedi.

Dizide, sarayda küçük bir mutfakta çalışan bir aşçının gösterildiğini dile getiren Miçeta, "söz konusu dönemde Sultan Süleyman'ın 700 aşçısı, 500 terzisi olduğunu" iddia etti. Miçeta, "Bu, büyük bir sistemdi. Osmanlı Devleti'nin nüfusu o dönemde yaklaşık 14 milyondu. Örneğin, İngiltere'nin o dönemdeki nüfusu, yani Kral 8. Henry döneminde 2,5 milyondu. İki devlet arasındaki fark buradan da anlaşılıyor" diye konuştu.

Miçeta, "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin, Sırbistan'daki insanları, az bilgiye sahip oldukları dönem hakkında düşünmeye yönelttiğini ve dizideki birçok şey gerçek olmamasına rağmen, bu dönemle ilgili araştırmalar yapılmasına neden olduğunu söyledi.

Osmanlı Devleti'nde önemli sayıda Sırp asıllı devlet adamı bulunduğunu, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Avrupa topraklarında Leonardo da Vinci, Mikelancelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların ortaya çıktığını hatırlatan Miçeta, şunları kaydetti:

"Bu dönem, insanlık tarihinin muhteşem bir kesitidir. Bu dönemde Roma'daki Aziz Peter Kilisesi ve İstanbul'daki Sultan Süleyman Camisi tamamlanıyor. Bu adam (Kanuni Sultan Süleyman) 'Muhteşem' lakabını yine bu dönemde alıyor. Sultan Süleyman'ın hareminde birbirinden güzel kadınlar varken o birisini seviyor. Her kadın böyle bir şeye büyük saygı gösterir. İşte Sultan Süleyman'ın kişiliği böyle bir şey."

Yazdığı kitabın Osmanlı Devleti, Türkiye ve Sırbistan arasındaki meselelerin daha doğru temeller üzerine kurulmasına destek olacağı ümidini de taşıdığını dile getiren Miçeta, ülkesinde okuyucuların kitaba gösterdiği ilgiden memnun olduğunu söyledi. Miçeta, kitabın yazılması esnasında çok sayıda tarihi belge kullandığını da sözlerine ekledi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler