YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Sinan Çetin, Atatürk’e hakaret etti. Yakalanıp ha
“Sinan Çetin, Atatürk’e hakaret etti. Yakalanıp ha
“Sinan Çetin, Atatürk’e hakaret etti. Yakalanıp ha
02 Kasım 2008 / 23:41 Güncelleme: 02 Kasım 2008 / 00:00

Emekli öğretmen Mustafa Karaçiftçi, Sinan Çetin'in yazıp yönettiği, Türk Halk Müziği sanatçısı Cansu Koç, Ahmet Koç ve Ali Koç'un rol aldığı 'Mutlu ol, bu bir emirdir' adlı kısa film hakkında Atatürk'e, Cumhuriyet'e ve askerlere yönelik hakaret içerdiği için Konya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Karaçiftçi, 1934 yılını konu alan filmde, o dönem Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, Türk Halk Müziği'ni yasakladığını, halk müziği söyleyen kişilerinde silahlı askerler tarafından baskı altında tutulduğunun anlatıldığı belirterek, "Bu film, Atatürk'e hakarettir" dedi.


TÜRK MÜZİĞİ TRT’DE YASAK!
Filmde 2 Kasım 1934 yılında Anadolu'da bir köyde yaşanan olayın anlatıldığı belirtiliyor. Filmin başlangıcında, ekranın üzerinde ''O yıllarda T.C. Hükümeti radyolarda Türk müziğinin çalınmasını yasakladı. Amacı batı müziğinin yaygınlaşmasını sağlamaktı. Genç Cumhuriyet Alaturka yerine alafrangayı yani batı kültürünü topluma yerleştirmek istiyor" şeklinde bir metin akıyor.

SİYASİ OTORİTE ELEŞTİRİLİYOR
Filmde askerler, köy halkı ile birlikte bağlama eşliğinde Türk Halk Müziği söyleyen köylülerin bulunduğu eve baskın yapıyor. Köylülere ve türkü söyleyenlere doğru silah doğrultan askerler, türkü söylemenin yasak olduğunu belirterek batı müziği söylemelerini ve mutlu olmalarını emrediyor. Askerler gruba, Klasik Batı Müziği'nden Mozart ve Beethoven'den bir beste söylemesini istiyor.


Köylüler, önce bağlama ile Mozart’ın 40. senfonisini çalıyor ardından da ve Beethoven yerine türkü söylemeye başlıyor. Askerlerde, türküyü batı müziği sanarak oynamaya başlıyor. Film, 'İnsanların müziğine, kültürüne, yaşam tarzına yasaklar koyan siyasi otorite, hayatın karşısında daima tuhaf duruma düşmüştür' şeklinde yazı ile sona eriyor.

'FİLM ATATÜRK'E HAKARET İÇERİYOR'
Sinan Çetin'in yazıp yönettiği 'Mutlu ol, bu bir emirdir' adlı kısa filmi, internetteki bir video paylaşım sitesinde izlediğini belirten Mustafa Karaçiftçi, filmin Atatürk'e hakaret içerdiğini ve Atatürk'ün yasakçı bir zihniyete sahip olmadığını belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

SİNAN ÇETİN YAKALANSIN VE CEZALANDIRILSIN!
Karaçiftçi, savcılığa yaptığı suç duyurusunda, filmin konu alan tarihte Atatürk'ün Cumhurbaşkanı, İsmet İnönü'nün ise başbakan olduğuna dikkat çekerek, "Film izlendiğinde açık.ça görüleceği gibi askerlerimiz Nazi askerlerine benzetilmekte ve aşağılanmaktadır. Filmin içeriği tarihimize, ülkemize, cumhuriyetimize, askerlerimize, ulusal değerlerimize açık bir hakaret ve aşağılamaya yönelmektedir. Sinan Çetin'in yakalanarak Türkiye'nin en kutsal değeri olan Cumhuriyet'e, Atatürk'e ve askerlerimize yönelik ahlaksız, tarihi gerçeklerden yoksun filminin dağıtımına, yayınlanmasına engel olunması, sanık hakkında kamu davası açılarak cezalandırmasını saygılarımla arz ederim' ibareleri yer aldı.


 


 


 


İZLEYEMİYORSANIZ


 TIKLAYIN


 


 


 


 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler