YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehir Tiyatroları'nın 100. yılına özel gala
Şehir Tiyatroları'nın 100. yılına özel gala
24 Kasım 2014 23:39
100. yıl etkinlikleri kapsamında Darülbedayi'nin sahnelediği ilk oyun olarak tarihe geçen "Çürük Temel"in galası yapıldı

Şehir Tiyatroları'nın kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında Darülbedayi'nin sahnelediği ilk oyun olarak tarihe geçen "Çürük Temel" oyunun galası yapıldı.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda düzenlenen galada, AA muhabirine açıklama yapan oyunun yönetmeni Engin Alkan, Şehir Tiyatroları'nın miladının "Çürük Temel'le atıldığını söyledi.

Alkan, oyunda küçük değişiklikler yaptıklarını ifade ederek, "İlk oyunumuzu aldık, tozlu raflardan çıkardık, bugünün seyircisine biraz modernleştirerek sunduk. İlk gösterimini İstanbul Tiyatro Festivali'nde yaptık, Ekim ayından beri de oynuyoruz. Aldığımız sonuçlar gayet iyi. Bugünün seyircisine 100 yıllık bir oyun sahneliyoruz" diye konuştu.

Oyunun bugün için mesajlar içerdiğini anlatan Alkan, şunları kaydetti:

"Oyunun oynandığı dönemde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu parçalanmak üzere, Mısır elden gidiyor, daha sonra Kudüs elden gidiyor, Balkanlar'da milliyetçi ayaklanmalar söz konusu, Doğu Cephesi'nde Ruslarla savaş var, Doğu'da Ermeni sorunu söz konusu.

Bir imparatorluk parçalanırken herkesin kendi hakkında direttiği ve diğerinin hakkını görmezden geldiği bir toplumsal fonun önünde gerçekleşiyor. Oyunun seçimi manidardır. Seyircinin kendi hayatlarına ait uçları bulup çıkartmasını istiyorum. Bugün de aslında ülkemizde yaşanan bir uzlaşmazlık ortamı. Herkesin kendini haklı gördüğü ve bir diğerinin hakkını yok saydığı ve uzlaşmaya yanaşmadığı... Bugüne dair mesajlar vermeye çalıştık."

Alkan, dünya üzerinde çok az tiyatronun 100. yılını kutlayabildiğine dikkati çekerek, "Bütün Türkiye'nin, bu tarihe, bu coğrafyaya sahip olan herkesini kutlaması gereken bir olay" değerlendirmesini yaptı.

"Çürük Temel"

Fransız yazar Emile Fabre'nin yazdığı ve ilk kez 1916'da Hüseyin Suat Yalçın tarafından uyarlanan oyun, Şehir Tiyatroları'nın 100. yılında, farklı bir okuma, çağdaş bir yorumla bir kez daha perde açtı.

Engin Alkan'ın yönettiği, Oya Palay, Yeşim Koçak, Mert Tanık, Mustafa Barış Koçkar, Dolunay Pircioğlu, Nurcan Gür ve Samet Hafızoğlu'nun rol aldığı oyunun hikayesi, birinin geleceği, diğerinin itibarı, bir başkasının intikamına dönüşmüş aile yadigarı bir fabrikanın etrafında cereyan ediyor.

 

AA

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler