YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Safiye Sultan (Hülya Avşar) kimdir? Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan
Safiye Sultan (Hülya Avşar) kimdir? Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan
13 Kasım 2015 07:31
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Safiye Sultan kimdir? Gerçek adı ne? Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını konu alan Muhteşem Yüzyıl, seriye bu kez Osmanlı tarihinde önemli yer alan Kösem Sultan'ın hayatını konu alarak devam ediyor.

Muhteşem Yüzyıl'ın ekran serüveni sona erdiğinden beri gözler Kösem Sultan'daydı. Gecikmeli de olsa seyirciyle buluşan Kösem Sultan, yayın hayatına 12 Kasım Perşembe Star TV'de başlıyor. Timur Savcı ve ekibi bu kez Kösem Sultan ile ekranda olacak. Tim'sin yapımcılığını üstlendiği dizinin yayınlanan fragmanları sosyal medyada yankı uyandırmıştı. Hülya Avşar'ın oyunculuğu tartışma yaratmış. Kimi izleyiciler Safiye Sultan rolünü Hülya Avşar'a yakıştıramamış ve eleştirilerde bulunmuştu. Peki, Hülya Avşar'ın canlandıracağı Safiye Sultan kimdir?

SAFİYE SULTAN KİMDİR?

Star TV'de izlenebilecek olan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinde Hülya Avşar'ın canlandırdığı Safiye Sultan; Türk denizcilerinin eline geçtiği zaman güzeller güzeli yeşil gözleri ve altın sarısı saçları ile dikkat çekiyordu. izle

Safiye Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu (2. Selim'in oğlu) 3. Murad Han'a hediye edilmek üzere Manisa'ya getirilmişti. Acemi cariyeler dairesine alındı. Ama harem kurallarına riayet edilmemiş olundu çünkü saraya daha çok küçük yaşlardaki kızlar alınır ve terbiye edilirdi. Fakat sinyorina hareme göre yaşca büyüktü.

Böylece sinyorina girdiği her ortamda dikkatle gözlemler yapıyor ve geleceği için büyük hayaller kuruyordu. Artık Safiye'ydi. Zekasına güveniyordu. Amacı Sultan Murad ile evlenmek hayallere sığmayan mertebelere çıkmak, cihan devletinin birinci kadını olmaktı. Bu amaç için tüm hayatını harcadı. 26 mayıs 1566 günü Şehzade Mehmed'i doğurdu.

ARTIK İSTİKBALE DAHA UMUTLA BAKIYORDU

Kendisinden 44 yıl önce avrupanın bir köşesinde doğan bir papazın kızı olan Hürrem Sultanı kendisine örnek almaya başladı. Hürrem Sultan'ın, Sultan Süleyman üzerinde kazandığı nüfusu düşündükçe kendisinde aynı gücü buldu. Mücadeleleri sonucu Safiye Sultan, Sultan Murad üzerinde etkili oldu. Kayın validesi Nur­banu Valide ve görümcelerini bertaraf ederek haremi humayunun tek hakimi oldu.

45 yaşında dul kalınca hayatının en büyük safhası kapanmış. Artık valide sultan ve imparatoriçeydi. Amacına ulaşmış yeryüzünün birinci kadını olmuştu. Artık bu makamı elinde tutmak için çalıştı. Torunlarından şehzade Mahmut'un boğulmasında önemli bir rol oynadı.

Şehzade Ahmet ise babannesini bertaraf ederek Topkapı sarayından uzaklaştırdı. Safiye sultan 10 kasım 1605 te vefat etti.

Hülya Avşar Kimdir?

Emral ve Celal Avşar'ın ilk çocuğu olarak Edremit-Balıkesir'de 10 Ekim 1963 tarihinde dünyaya geldi.

Ailesi tarafından Kürtçe "malakan curri" diye çağırılırdı. Bu söz "sarışın" anlamına gelmektedir. Anne tarafından Balıkesirli olan Avşar'ın baba tarafı Hasköy, Ardahanlıdır. Hülya Avşar, Avşar-Pirebat Kürt aşiretine mensuptur. Baba tarafı yıllar önce Kayseri Pınarbaşı'ndan göçen bir Türkmen aşireti mensubudur. Babası Celal Kürt ve annesi Emral ise Türk kökenli bir aileye mensuptur.

Bulvar Gazetesi'nin düzenlediği Kâinat Güzellik Yarışması'nda birinci seçildi (1982), fakat evlendiği ortaya çıkınca tacı geri alındı. 1983 yılı Avşar'ın yaşamında dönüm noktasıydı. Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı Haram filmi ile kariyerine başladı.

Kariyerine müzik eğitimi aldıktan sonra müzikaller, altı albüm ve bir single ile devam etti. 1995 yılının son günlerinde yayınladığı Yarası Saklım adlı albümüyle döneme damgasını vurdu. "Bu Gece Uzun Olacak" adlı parçası, şarkının çıkış klibiydi. Klip, Hülya Avşar'ın popo sallama sahnesi başta olmak üzere daha pek çok sahnesi ile bir kült haline geldi. Klip, feministlerin tepkisini topladı, ancak ikinci klip "Yürü Ya Kulum" oldukça feminist ve erkek karşıtı bir klip oldu. Albümden üçüncü klip bir Suat Suna şarkısı olan "Sensiz Kaldım" parçasına çekildi. Şarkı oldukça beğenildi ve pek çok kişi tarafından Avşar'ın söylediği en iyi şarkı olarak görüldü. Hülya Avşar artık 90'ların en çok konuşulan isimlerden biri haline gelmişti.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler