YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadık Yalsızuçanlardan Muhteşem Çanakkale Şiiri 'Ya Hu'
Araştırmacı-yazar Sadık Yalsızuçanlar yeni yayınladığı Diyamandi kitabında yer alan Bektaşi Hacı Baba'nın Çanakkale Savaşı'nda şehit olan oğlu için yazdığı 'Ya Hu' şiirini okudu.
Sadık Yalsızuçanlardan Muhteşem Çanakkale Şiiri 'Ya Hu'
10 Kasım 2015 / 18:53 Güncelleme: 10 Kasım 2015 / 19:50

Kanalahaber.com yazarı Sadık Yalsızuçanlar Kanal A da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu İşte Haber programına katıldı. Yalsızuçanlar yeni çıkardığı kitabı Diyamandi'yi anlattı ve kitapta bulunan Bektaşi Hacı Baba'nin Çanakkale'de şehit olan oğluna yazdığı 'Ya Hu' şiirini okudu. 

İşte o şiir:

İşte Sadık Yalsızuçanlar'ın yeni kitabı Diyamadi hakkındaki açıklamalarından satırbaşları:

Diyamandi adı üstünde yaman bir dede, Mevlevi Dervişi fakat aslı Rum 1887 Kayseri Talas doğumlu fakat yakıcı bir hikayesi var. Hazreti Mevlana'ya aşk oluyor Mesnevi okuyor. Hazreti Resullaha aşık oluyor, Ezani Muhammediyi duyduğunda düşüp bayılan bir adam. 

Onun yaşamını, avukatlık yapıyor özel kurumlarda 25 sene yazıhanesi var. Kastomuna'da yetişiyor sonra İstanbul'a geliyor. Üsküdar Mevlevihanesi posnişi Ahmet Remzi Dede'den feyzleniyor, gıdalanıyor. Oraya devam edenler arasında ünlü Oryantalist Annemarie Schimmel var, Luis Masiyyon var, Nazım Hikmet'in dedelerinden biri var Nazım Paşa var. Mevlevi Dedesidir.

ÖNEMLİ İSİMLERİN HOCALIĞINI YAPTI

Yaman Dede çeşitli okullarda İstanbul'da hocalık yapıyor. Sonra Osman Nuri Topbaş hocaefendinin Hayrettin Karaman, Bekir Topaloğlu, Yaşar Kandemir, Emin Işık gibi hocaların hocası. Farsça ve Türkçe öğretmenlikleri yapıyor. Kayseri’inin Talas ilçesinde Rum esnaflardan iplik tüccarı Yuvan Efendi ile Afurani Hanımefendinin oğlu. Talas ilçesinde Yaman Dede ile ilgili çok çalışmalar yaptı. Yaman Dede konağı var orada. 

42 SENE MÜSLÜMANLIĞINI GİZLİYOR

Yaman Dede bir aşk elçisi, hidayete eren bir kusursuz örnek. 42 sene müslümanlığını gizliyor. Çünkü karısı ve kızı Rum. Karıncayı incitmekten korkan birisi olduğu için kimseye açıklamıyor.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK   

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler