YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüya müzik marketlerde yerini aldı
Rüya müzik marketlerde yerini aldı
Rüya müzik marketlerde yerini aldı
23 Haziran 2008 / 16:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Aylık kadın dergisi ‘Turuncu’ son sayısında pop müziğin başarılı ism Funda Arar’la bir röportaj gerçekleştirdi. Aynı zamanda Kanal A’da Kadına Dair programında da yayınlanan bu söyleşide Arar, Türk Sanat Müziği albümü ‘Rüya’ya  dair çarpıcı açıklamayarda bulundu.


FUNDA ARAR’IN ‘RÜYA’SI


Röportaj: Zeynep Zelan


İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nı bitirdikten sonra 2000 yılında başladığı profesyonel müzik kariyerine 5 Albüm, 23 video klip, TV programları ve sayısız konserle devam eden, söz yazarlığı besteciliği ve yorumculuğu ile gönüllere taht kuran Funda Arar "bu benim rüyam" dediği Türk Müziği albümünü dinleyenlerine ulaştırıyor... Konserlerinde, yaptığı ve katıldığı TV programlarında dinleyenleri tarafından arzu edilen, çok istenilen ve Funda Arar'ın da sık sık seslendirdiği Türk Sanat Müziği; Funda Arar'ın uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığı ve özen gösterdiği bu albümle yeni nesillerle ve Türk Sanat Müziği'nden vazgeçemeyenlerle buluşuyor. Hicaz, Rast, Hüzzam, Muhayyerkürdî, Uşşak, Kürdîlihicazkâr ve Nihavend makamlarının en güzel örneklerinden olan 16 Türk Müziği eserini, Funda Arar "Rüya" adlı albümde seslendirdi. Yaşar Okyay'ın müzik yönetmenliğini yaptığı "Rüya" adlı albümde değerli saz üstatları bir araya geldi. Ayrıca Gündem Yaylı Grubu orkestrasyonda yer aldı. Albümde armonik düzenlemeler Febyo Taşel tarafından gerçekleştirildi. Biz de Funda Arar’la son albümü ‘Rüya’yı Türk Sanat Müziği’ni konuştuk…-Albüm hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?


Albüm Mayıs ayı içinde çıktı piyasaya. Türk Sanat Müziği albümü. Ben de çok heyecanlıyım. Bakalım tepkileri bekliyorum.- Herkes sizi pop müzikle tanıdı. Türk Sanat Müziği’ni neden denemek istediniz? Eğitiminizden dolayı mı?


Tabii aldığım eğitim aslında Türk Sanat Müziği eğitimiydi konservatuarda ve benim büyük bir hayalimdi, rüyamdı. O yüzden ismini “Rüya” koyduk. Böyle bir çalışma yapmak istiyordum. Kısmet bu seneymiş. Bu zamanaymış. O yüzden böyle bir çalışma yaptım. Ama tabii ki yine kendi tarzımdaki şarkıları yapmaya devam edeceğim.- Şu an turnedesiniz. Hangi şehirlere gideceksiniz?


Turnedeyiz. Mayıs ayı boyunca inanılmaz bir konser dönemi yaşadık. İnşallah bundan sonra da devam edeceğiz. Çanakkale’’ye, Mardin’e, Denizli’ye, Bolu’ya ve daha pek çok yere gideceğiz. Şu anda çoğu aklıma gelmiyor ama epey yoğunuz. Bunlar güzel yoğunluklar. Yorgunluk var ama bunlar güzel yorgunluklar.- Başladığınız günden bu yana oldukça yol kat ettiniz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?


Çok teşekkür ederim. Yani dinleyenlerin takdiri tabii o. Ama herhalde yaptığım işe saygı duymak ve bizi dinleyenlere en iyisini verme çabası. Hani albümlerimizi yapalım bir iki tane lokomotif şarkı olsun ondan sonra da albümü dolduralım mantığıyla hiçbir zaman çalışmadık. 10 tane veya 12 tane kaç tane şarkı varsa hepsi bizim için hitti. Hepsini çok özenle çalıştık ve tabii çok çalışmak kendi mesleğim adına çok çalışmak, önem vermek, saygı duymak herhalde bundan kaynaklanıyor olsa gerek.- Bu albümle gençlerin Türk Sanat Müziği’ni daha yakından tanıyacağını, bu anlamda bir katkı sağlayacağınızı düşünüyor musunuz?


Düşünüyorum tabii. Yani inşallah bu benim için Türk müziğine yapılan bir hizmettir diye düşünüyorum. Müzik yaşantımda bir parantezdir bu. Ama tabii ki de beni dinleyenler belki hayatı boyunca sanat müziği albümü almamış veya dinlememiş olanlar Funda Arar dinleyicisi olarak bu albümü alacaklar ve belki çok sıkı sanat müziği takipçisi olacaklar. Tabii genç kitlenin de bu albümü alacağını düşünüyorum. Artı, bence zaten gençlerimiz de Türk müziğini çok seviyorlar ve dinliyorlar. Uzak olduklarını düşünmüyorum zaten.


FUNDA ARAR KİMDİR?


Funda Arar, 8 Nisan 1975, Ankara) doğumlu. İlk öğrenimini Ankara'da, orta ve lise öğrenimini babasının görevi nedeniyle Muğla ve Adapazarı'nda tamamladı. Müziğe olan ilgisi ve yeteneği küçük yaşlarda fark edilen Funda Arar, ilkokul 3. sınıftan itibaren mandolin ve solfej dersleri almaya başladı. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavını ilk 5'in içine girerek kazandı. Okulu bitirdikten sonra iki yıl boyunca müzik öğretmenliği ve sahne çalışması yaptı.


Albümleri


· Sevgilerde (2000)


· Sevgiliye (2001)


· Alagül (2002)


· Sevda Yanığı (2003)


· Son Dans (2006)


· Rüya (2008)


 


 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler