YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Roma dönemine ait yeni mozaikler bulundu
Roma dönemine ait yeni mozaikler bulundu
13 Temmuz 2013 13:23
Amasya'da süren kurtarma kazısında, Roma döneminden kalma 2 bin yıllık olduğu düşünülen kilim motiflerine benzer şekillerin yer aldığı mozaikler bulundu.

Merkeze bağlı Yavru köyü Küp Deresi mevkisinde kaçak kazı sonrası Amasya Müze Müdürlüğünce başlatılan kurtarma kazısı devam ediyor.

Kazılarda, Roma dönemine ait ve Amasya'ya özgü olduğu düşünülen, kilim şekillerine benzer motiflerin işlendiği mozaikler bulundu. Yetkililer, mozaik üzerindeki motiflerin "eşi olmayan" eserlerden oluştuğunu belirtti.

Kazının bilimsel danışmanlığını yürüten Çorum Hitit Üniversitesi Karadeniz Arkeolojisini Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Esra Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazılarda ortaya çıkarılan ve büyük bir saray kompleksi olduğu düşünülen mekanda bulunan mozaiklerin, çağdaşı eserlere göre farklı bir tasarımı bulunduğunu söyledi.

Keskin, iki farklı bölüm halinde düzenlenen mozaikleri, çevresinde dalgalardan oluşan bordürlerin çevrelediğini kaydetti.

Bulunan mozaiklerin, dikdörtgen fondaki alanlar üzerinde çok farklı motiflerin bir araya gelmesiyle ortaya konulan bir tasarım olduğunu vurgulayan Keskin, şu bilgileri verdi:

"Ortaya çıkan mozaiğin üzerindeki kilim dokuması şeklinde olan motiflerde yer alan piramit üzerindeki göz şekilleri, gizemini koruyor. Bu şekillerin ve motiflerin araştırılıp anlamlarının ve burada ne olarak kullanıldığının tespit edilmesi gerekiyor. 30 metrekarelik bir alanda bulunan mozaiğin üzerindeki kilim desenine benzeyen figürler, Roma döneminde burayı yöneten bir valiliğin, askeri birliğin arması olabileceğini gösteriyor."

Keskin, kazı çalışmalarının devam edeceğini dile getirerek, "Amasya'dan tarih fışkırıyor" ifadesini kullandı.

Kurtarma kazısında daha önce Roma döneminden kalma yaklaşık 2 bin yıllık tapınağa ait olduğu düşünülen mozaikler bulunmuştu. Yaklaşık 20 metrekarelik daireden oluşan mozaiğin canlı renkleri dışında, ortasındaki elma ağacı ile keklik motifleri dikkati çekmişti.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler