YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Planete Football" fotoğraf sergisi açıldı
"Planete Football" fotoğraf sergisi açıldı
11 Haziran 2016 04:25
İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nin organizasyonuyla, Fransa’da 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 15'inci yılına özel Magnum Photos ajansının "Planete Football" fotoğraf sergisi açıldı.

Fransız Kültür Merkezi'nde açılan "Planete Football" adlı sergide, 1947 yılında kurulan ünlü Magnum Photos ajansının fotoğrafçıları tarafından yıllar boyunca birçok farklı ülkede çekilen fotoğraflar, futbolseverlerin ilgisine sunuldu.

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, yaptığı açıklamada, "Sergideki fotoğraflar futbola kendini veren insanların fotoğrafları. Fotoğraflar sosyologların, genç fotoğrafçıların ilgisini çekebilecek fotoğraflar. Futbolun yarım yüzyıllık tarihini bu fotoğraflarda görebileceksiniz." dedi.

Fotoğraflarda, futbol tutkusunun bir mülteci kampında ya da Afrika'da bir ülkenin banliyösünde aynı hisleri yaşattığının görüldüğünü ifade eden Domenach, "Fransa’da 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda farklı ülkelerden yaklaşık 1 milyonu aşkın insanın ziyaretleri gerçekleşecek. Türklerin futbola olan ilgisini de göz önüne alırsak pek çok Türkiyelinin de orada olacağından hiç kuşku duymuyorum." şeklinde konuştu.

Sergide, Japonya’dan Türkiye’ye, Kamboçya, Nijerya, Brezilya, Salvador, İtalya’dan İngiltere’ye değişik ülkelerde çekilen fotoğraflar yer alıyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler