YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paha biçilemeyen kitaplara bekçilik yapıyor
Paha biçilemeyen kitaplara bekçilik yapıyor
08 Nisan 2013 15:52
İzmir Milli Kütüphane, tarihi binasının ısı ve nem kontrollü özel bölümlerinde 5 binden fazla el yazması ve taş baskı paha biçilemeyen kitaba ev sahipliği yapıyor.

Basılan tüm eserlerin toplandığı "Derleme Kanunu"na tabi, İstanbul ve Ankara dışındaki tek kütüphane olan İzmir Milli Kütüphane, 850 binden fazla kitabı bünyesinde barındırıyor.

Her yıl 50 bin yeni kitabın katıldığı kütüphanenin arşivi ise, 5 bin kadar tarih ve kültür hazinesinin bekçiliğini yapıyor.

Isı ve nem kontrollü odalarda muhafaza edilen eserler arasında ilk sırayı Osmanlı öncesi Türk tarihini anlatan en kapsamlı kitap olarak kabul edilen "Düsturname-i Enveri" alıyor.

Çok sayıda el yazması Kur'an bulunan arşivin nadide parçalarından biri de yağmalanan Girit Kütüphanesi'nden Girit'te yaşayan bir Türk tarafından güçlükle kaçırılan Kur'an-ı Kerim. Özel arşivde ilk matbaa olan Gutenberg matbaası ile İbrahim Müteferrika matbaasında basılan onlarca taş baskı, Victor Hugo ve Lamartine gibi yazarların eserlerinin ilk baskıları saklandıkları yerden kurtulup kitap dostlarının karşısına çıkmayı bekliyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler