YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özlenen tablo
Türkiye'deki kutuplaşmanın aksine Diyarbakır'dan hoşgörü tablosu düştü ajanslara. Tarihi taşlar farklı dinlere mensup din adamlarını bir araya getirdi.
Özlenen tablo
08 Ekim 2010 / 16:44 Güncelleme: 08 Ekim 2010 / 16:54

Diyarbakır Sur belediye Başkanlığının öncülüğünde Sur içinde bulunan İslam aleminin 5. Haremi Şerifi olan Ulucami ve Sırp Gragos Ermeni Kilisesinin restorasyonunda kullanılmak amacıyla tarihi taş yardımı yapıldı. 
 

Diyarbakır'da Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş öncülüğünde bir araya gelen Ulu Cami İmamı Sait Yaz, Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şube Baskanı Cafer Kolunuç, Keldani Kilisesi Papazı Yusuf Karadayı, Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, DİADER Dernek Başkanı M.Zahit Çiftkıran, Ermeni Vakfı Başkanı Tekin Pabuçiyan  ve Sur Belediye Meclis üyelerinin katılımı ile önce Ulucamiye sonrada Sırp Gragos Ermeni Kilisesini ziyaret ettiler.

Din adamlarının bir araya gelerek ziyaret edilen 5. Haremi Şerif olan Ulu Cami ve Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi olan Sırp Gragos Ermeni Kilisenin restorasyonu için tarihi taş yardımı yapıldı.

Sur ilçesi içerisinde bulunan harabe ve yıkılan eski yapılardan toplanan eski taşları toplayan Sur Belediyesi din adamlarınında katılımı ile taşları ibadethanelere teslim etti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş; "Bugün semevi dinlerin temsilcileri ile buradayız. İçinde bulunduğumuz mağbet islam inancının en önemli 5 mağbedidir. İlimiz inanç turizmi açısından çok önemli potansiyele sahip. Çok kültürlü ve kimlikli bir kent. Farklı inançlardan, farklı kültürlerden farklı dinlerden insanlar yaşamışlar ve hala yaşamaya devam ediyorlar. Aslında bu Diyarbakır'ımızın sahip olduğu güzelliği ve zenginliğ ifade ediyor. Toplumsal barışta böyle olur. Şemsiler inancına göre yapılmış, sonra kilise sonrada cami olarak yapılmış. Böylesi bir mağbede Alevilerin, Süryani Kilisesi, Keldani Kilisesi, Ermeni Kilisesi'ninde desteği ile restorasyon yapmak amacıyla tarihi taş getirdik. Artık bu ülkede herkes kendi inancı ile özgür yaşamalı, artık hiç kimse türbana taktığı için engellenmemeli, herkes inandığı gibi yaşamalı. İnsanlar inandığı gibi giyinmeli inandığı gibi yaşamalıdır. Diyarbakır'ın en güzel güzelliği farklı inançların burada bir arada olmasıdır. Burası sadece Kürtlerin ve Türklerin yaşadığı bir yer değil, burası Ermenilerin, Süryanilerin, Keldanilerin Yahudilerin yaşadığı bir kent.

Aynı zamanda Protestanların Ortadoksların yaşadığı bir kenttir. Bizde aslında Türkiye'de hem farklı halkların kimliksel özgürlüklerine hemde inançların özgürlüklerine biraz değinmek için burdayız. bizim inancımız ve kimliğimiz ne olusrsa olsun kemdimizden farklı olan bütün kimliklere ve inançlara hizmet etmek zorundayım. Müslümanım ama farklı inançlarada gereken hizmeti yapmak zorundayım. Keşke burdaki fotoğraf Türkiye'de uygulansaydı Türkiye'de toplumsal barış sağlanacaktı. Bunu örnek göstermeye çalışıyoruz. Verdiğimiz taşlar küçük görüne bilir ama maneviyatı çok büyüktür. bunların kendisi tarihidir ve restorasyonun yapılması için çok önemlidir" dedi. 
 

Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut "Ulucami hakikatten 5 dine ev sahiplii yapmış. Ulucami Diyarbakır'ın ve Güneydoğunun gururudur, herkes gelip görsün. Burada bulunduğum için başkana teşekkür ediyorum" dedi. 
 

Ulu Cami İmamı Sait Yaz "Burada 3 dine mensup insanlar nasıl yaşamışsa aynı şekilde 4 mezhepe mensup insanlar beraber yaşamış ve hiç bir sorun çıkmamıştır. Burada peygamberlerin, sahabelerin ve şehitlerin kokusu var. Süryani keldani ve cami mensupların bir arada bulunma ı bir resimdir ve bu muhabbet sağlanıyorsa halklarda bu inançların üzerinde birleşecektir" dedi. 
 

Yapılan konuşmaların ardından hem Ulu Cami'ye hemde Sırp Gragos Ermeni Kilisesine restorasyonda kullanılması amacıyla tarihi taşlar teslim edildi. İHA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler