YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oyuncak Müzesi YAKINDA Anadolu turnesinde
Oyuncaklar arasında en eskisi 192 yıllık keman
Oyuncak Müzesi YAKINDA  Anadolu turnesinde
09 Mayıs 2009 / 12:17 Güncelleme: 09 Mayıs 2009 / 00:00

İstanbul Oyuncak Müzesi, 14 Mayıs’tan itibaren Anadolu turnesine çıkıyor. Müzedeki çeşit çeşit otomobiller, uçaklar, bebekler, uzay araçları, yapbozlar, kurşun askerler 19 Temmuz’a kadar Denizli, Ankara, Mersin, Trabzon gibi şehirlerde bulunan Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezleri’nde sergilenecek. İlk durak, 14-22 Mayıs’ta Denizli Forum Çamlık olacak.


Şair ve yazar Sunay Akın’ın yaklaşık 20 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklar, 2005’ten beri İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergileniyordu. Oyuncak tarihinin farklı dönemlerini yansıtan bu antika oyuncaklar, artık Anadolu’nun farklı illerinde görülebilecek.
Sergi 14-22 Mayıs tarihleri arasında Denizli Forum Çamlık, 23-31 Mayıs İzmir’de Forum Bornova, 1-11 Haziran Aydın’da Forum Aydın, 13-21 Haziran Ankara’da Forum Ankara Outlet, 23 Haziran-5 Temmuz Mersin’de Forum Mersin ve 7-19 Temmuz tarihleri arasında Forum Trabzon’da olacak.


192 YILLIK KEMAN EN ESKİSİ


23 Nisan 2005 yılında Sunay Akın’ın Göztepe’deki köşkünde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin temelleri, şairin, 15 yıl önce Almanya’nın Nürnberg kentine yaptığı seyahatle başladı. İlk kez bu gezi sırasında bir oyuncak müzesiyle karşılaşan Sunay Akın, kendini oyuncaklardan saatlerce alamadı. Bunun üzerine gittiği her ülkede oyuncak müzesi aramaya başladı. Sonunda gelişmiş her ülkenin mutlaka oyuncak müzesi olduğunu ve teknolojik açıdan kendini geliştiren ülkelerin oyuncak sanayisinde lider olmayı başardıklarını fark etti. “Hayal etmenin ve düş kurmanın tarihi var. Bu tarih o müzelerde yaşatılıyor. Türkiye’de de böyle bir müze olmalı ve hayaller korunmalı” diyerek kendi müzesini kurdu.
20 yılda yurtiçi ve yurtdışındaki antikacılardan ve açık artırmalardan yaklaşık dört bin oyuncak topladı. Bu sayede oyuncak müzesinde evcilik oynanan bebeklerden kurşun askerlere, metal arabalardan uzay araçlarına kadar her şey birikti. Müzedeki en eski oyuncak 1817 yılına ait, Fransa’da yapılmış bir oyuncak keman. Bunu 1820’de Amerika’da yapılan bir bebek, yine aynı ülkeden 1860 yılına ait misketler, Almanya’da yapılan 100 yaşında teneke oyuncaklar, porselen bebekler ve bebek     evleri takip ediyor. HÜRRİYET

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler