YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı'yla ilgil bu bilgiyi ilk kez duyacaksınız
Osmanlı’da buharlı gemilerin denize opera eşliğinde indirildiğini biliyor muydunuz?
Osmanlı'yla ilgil bu bilgiyi ilk kez duyacaksınız
02 Ekim 2014 / 20:40 Güncelleme: 03 Ekim 2014 / 10:14

Derin Tarih’in Ekim sayısında yer alan, besteci ve müzik araştırmacısı Emre Aracı’nın kaleme aldığı yazıdan öğreniyoruz ki, başta Sultan II. Mahmud ve oğlu Sultan Abdülmecid olmak üzere 19. yüzyıl Osmanlı padişahları bu önemli Avrupa sanatının ülkemiz topraklarında filizlenme ve benimsenmesinde büyük rol oynamışlardı.

Yeniçeri Ocağı’nı kapatan II. Mahmud mehteran bölüklerini dağıtarak yerlerine Avrupaî normlarda askerî bandolar kurdurmuş, bu eğitim reformunu gerçekleştirmesi için başına çok önemli İtalyan bir müzisyen aileye mensup Giuseppe Donizetti’yi atamıştı.

Kendisine önce “Bey”, ardından “Paşa” unvanları verilen Donizetti, İstanbul kışlalarında bandoları eğitmenin yanı sıra sarayda padişah çocuklarına da Avrupaî standartlarda müzik dersleri verdi. II. Mahmud gezilerinde sık sık bandoyu beraberinde götürür ve Donizetti’ye iltifatlar ederdi.

Osmanlı sarayında 19. yüzyılda resmî törenler ve bayram kutlamalarında opera sanatının ön plana çıktığı görülür.

8 Mayıs 1847’de Mecidiye ve Tahir-i Bahrî adlı iki yeni buharlı fırkateyn Sultan Abdülmecid, Şeyhülislam ve devlet erkânının huzurlarında denize indirilirken Naum Tiyatrosu sanatçıları kurulan geçici bir sahnede Gaetano Donizetti’nin Don Pasquale operasından sahneler oynamışlardı. 

Sultan Abdülmecid’in işsiz operacılara para yardımı yapması, Sultan Abdülaziz’in Alman bestecisi Richard Wagner’in Bayreuth Festival Tiyatrosu’nun inşaat fonuna bağışta bulunması, İstanbul’u ziyaret eden İngiltere Veliahtı Galler Prens ve Prensesi’ni ve Avusturya İmparatoru Franz Joseph’i Naum Tiyatrosu’ndaki opera galalarında ağırlaması da Osmanlı’nın Avrupa sanatına ilgi ve sevgisini gösteren diğer örnekler.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler