YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı'nın savaş aletlerini gençlere tanıtıyor
Osmanlı'nın savaş aletlerini gençlere tanıtıyor
08 Şubat 2016 11:30
Kütahya'da bakırcılık mesleğinin son temsilcilerinden Mehmet Delibaş, Osmanlı'yı konu alan dizilerin ilgi görmesi üzerine o dönemde kullanılan savaş aletlerinin benzerini bakırdan yaparak genç nesillerin tanımasını sağlıyor.

Bakırcılar Çarşısı'nda 15 metrekarelik iş yeri bulunan Delibaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıldır sürdürmeye çalıştığı mesleğinin eski parlak günlerini geride bıraktığını söyledi.

Son dönemde bakır mutfak gereçleri yerine hediyelik eşya ürettiğini belirten Delibaş, bakırcılığın geldiği yerin üzücü olduğunu dile getirdi.

Mesleğini yeniden canlandırmaya çalıştığın anlatan Delibaş, hem bakırcılığa dikkati çekmek hem de Osmanlı kültürünü genç nesillere tanıtmak için dönemin savaş aletlerinin birebir benzerinin yapımına başladığını ifade etti. Delibaş, bakırdan yaptığı aletler ile ilgili şu bilgileri aktardı:

"Bunlar ana kültürümüzün, Osmanlı'nın savaş aletleridir. Bunları yeni neslin görmesi için yapıyorum. İş yerime gelen, dükkanımın önünden geçen insanların, çocukların, gençlerin, ecdadımızın kullandığı miğferleri, kalkanları, gürzleri ne maksatla ve nerede kullandığını görmelerini istiyorum.

Son zamanlarda Osmanlı ile ilgili diziler ve filmler çekilmeye başlandı. Bu aletleri o dizi ve filmlerde görüyorlar. O gürzleri, kalkanları, miğferleri burada birebir görüp dokunma hatta kullanma durumlarının olduğunu göstermek beni mutlu ediyor."


AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler