YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı'nın ilk müzesini ziyarete açıldı
Osmanlı'nın ilk müzesini ziyarete açıldı
15 Ocak 2014 00:04
Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk müzesi olma özelliğini taşıyan Topkapı Sarayı yanındaki Aya İrini Kilisesi'ni artık herkes gezebilecek…

İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın dış avlusunda ve Ayasofya Camii'nin yanında bulunan Aya İrini Kilisesi, daha önce Topkapı Sarayı Müzesi'nden alınan özel izinle gezilebiliyordu.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı son düzenlemeyle, 1500 yıllık Aya İrini Kilisesi'ni genel ziyarete açtı.

Sadece Salı günü kapalı olacak

Salı günü hariç her gün saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilecek olan Aya İrini Kilisesi'ne giriş ücreti 20 TL olacak. Girişlerde Müze Kart da geçerli olacak.

Osmanlı'da ilk müze

532 yılında yapımına başlanılan ancak bitiş tarihi kesin olarak bilinmeyen Aya İrini'nin dikkat çeken özelliklerinden biri de Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılan ilk müze olmasıdır. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden sonra kiliseden camiye çevrilmeyen Aya İrini, Osmanlı döneminde ilk olarak silah ambarı olarak kullanılıyor.

Sanatsal etkinliklere ev sahipli yapmaya devam edecek

Daha sonra III. Ahmet zamanında Eski silahlar Koleksiyonu ve Eski Eserler Koleksiyonu olarak hizmet veren Aya İrini Kilisesi Müzesi, 1973 yılından sonra da İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyordu.

Müzenin genel ziyarete açılmasından sonra, akıllara İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın yaptığı sanatsal etkinliklerin bu ziyaretlerden etkilenip etkilenmeyeceğiydi. İKSV'nin düzenleyeceği etkinliklerde herhangi bir değişikliğin söz konusu olmayacağını belirten İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, vatandaşlar Ayasofya Müzesi'ni gündüz nasıl geziyorsa, Aya İrini Müzesi'ni de öyle gezecek, bilgisini verdi.

Fatih Sultan Mehmet Aya İrini'ye dokunmadı

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya Kilisesi'ni camiye çevirirken Topkapı Sarayı Külliyesi'nin içinde yer almasına rağmen Aya İrini Kilisesi'ni camiye çevirmemiştir. Roma tarihi ve Azize İrene'nin hikayesini çok iyi bilinen Fatih Sultan Mehmet, büyüklüğünü göstermiş, kilisenin duvarlarındaki resim ve kabartmalara dokunmamıştır.

Fatih Sultan Mehmet'in Aya İrini Kilisesi'ne karşı duyduğu bu hassasiyete diğer Osmanlı padişahları da dikkat etmiştir.

osmanlinin_ilk_muzesini_artik_herkes_ziyaret_edebilecek13896867780_h1116276.jpg

HABER7

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler