YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı tarihi bu mekanda anlatılacak
Osmanlı tarihi bu mekanda anlatılacak
04 Ekim 2014 15:13
Bilecik Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında Şeyh Edebali Türbesi Yerleşkesi'nde oluşturulacak bölüm, ziyaretçilere Osmanlı Devleti'nin tarihini 36 padişahın dönemleri halinde bir film şeridi gibi yansıtacak.

Belediye Başkanı Selim Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilecik'in, kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Osmanlı ulu çınarının köklerinin atıldığı topraklar ve devletin manevi kurucusu Şeyh Edebali ile Ertuğrul Gazi'nin türbelerinin bulunduğu kent olduğunu hatırlattı.

Bu topraklarda, atalarının mirasçıları olarak hizmet etmenin haz, gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Yağcı, şöyle devam etti:

"Geçmişle gelecek arasında köprü oluşturmak, geçmişimizdeki özellik ve güzellikleri gelecek nesillere daha iyi ve doğru anlatabilmek adına 'Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesi'ni hazırladık. 36 Osmanlı padişahımızın hayat hikayesinin anlatıldığı ve kronolojik sıraya göre dönemlerinde yaptıkları önemli eserlerin görsel olarak sergilendiği, sesli anlamda da padişahları temsil edecek kompozisyonların yer alacağı, girişte 3 boyutlu sinemayla da Bilecik'in tarihi kimliğini gösteren, Bilecik'in fethini, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu sergileyen filmlerin sergileneceği, gösterime sunulacağı, 6 dönüm alanda bir projeyi uygulamaya geçirdik. Türkiye'de de açık hava müzeciliği anlamında ilklerden olacak. Tarih şeridi noktasında da en uzun tarih şeridi projelerinden birini gerçekleştireceğiz."

Yağcı, projeyi sadece turizm değil, tarih bilgisi, şuuru ve milli bilincin oluşturulması bakımından eğitim amacıyla hazırladıklarını anlattı.

Projenin ihalesini yaptıklarını ve sanat eserlerinin tamamlandığını bildiren Yağcı, "Projeyi nihayete erdirip 2015 yılı içinde Bilecik'in fethi törenleriyle bu mekanı ziyarete açmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler