YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orhan Pamuk İzmirliler'le buluşacak
Orhan Pamuk İzmirliler'le buluşacak
11 Mart 2015 12:56
İzmir’in Konak ilçesinde düzenlenecek olan 13’üncü İzmir Öykü Günleri’nin konuk yazarları Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Orhan Pamuk ve Türk edebiyatının usta kalemlerinden Nursel Duruel olacak.

Türk Edebiyatının önemli isimlerini okuyucuyla buluşturan İzmir Öykü Günleri kapsamında düzenlenecek etkinlikler, Konak Belediyesinin bu ayki 'Kentte Kadın Var' teması ile örtüşerek, 'Kadın ve Kent' teması vurgulanacak. 'Öykülerde Kent ve Kadın', 'Edebiyatımızda Kadın Öykücüler', 'Öykünün Kadın Kahramanları' başlıklı panellerle zenginleşecek etkinliğin onur konuğu Türk Edebiyatının usta kalemlerinden Nursel Duruel olurken, kapanışını Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Orhan Pamuk yapacak.

Konak Belediyesi’nin Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde 13 Mart Cuma günü saat 12.30’da düzenlenecek ‘Kadın Bestekarlardan Ezgiler’ konseriyle başlayacak 13’üncü İzmir Öykü Günleri’nin ilk gününde öyküleriyle kendi kuşağının sesi olan ve sonraki kuşaklara da öncüllük eden Yazar Nursel Duruel’in adına düzenlenen panel gerçekleştirilecek.

Orhan Pamuk İzmirliler'le buluşacak

Genç öykücülerin de söz alacağı 13’üncü İzmir Öykü Günleri’nin kapanışını Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk yapacak.  Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde saat 18.00’de başlayacak 'Edebiyat, Roman, Tuhaflık ve Hayat' başlıklı söyleşiyle İzmirli okuyucuyla buluşacak olan Pamuk, üzerinde altı yıl çalıştığı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ adlı kitabı ve yazarlık üzerine düşüncelerini paylaşacak.  13.İzmir Öykü Günleri’nde 28 Şubat'ta yaşama veda eden, Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal için de bir anma töreni düzenlenecek.

PEKDAŞ: "Birlikte zenginleşelim"

13’üncü İzmir Öykü Günleri’ne ev sahipliği yapan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş öykünün edebiyatın önemli dallarından biri olduğuna vurgu yaparak,”Korkunun egemenliğini yok etmek için; barışı, sevgiyi hakim kılmak için birbirimizi tanımamız, birbirimizin varlığını bilmemiz, birarada zenginleştiğimizi bilmemiz gerekir. Edebiyat bunu sağlıyor, öykü bunu sağlıyor.

Öykünün birleştirici, zenginleştirici gücünü 13-14 Mart tarihlerinde birlikte yaşayalım istedik ve kent ve kadın teması çerçevesinde zengin bir program hazırladık. Bu sene onur konuğumuz Nursel Duruel. Edebiyata, öyküye kattığı katkılar nedeniyle Nursel Hanım'ı onur Konuğu olarak görmek hepimize mutluluk veriyor” dedi.

 

İHA

Etiketler: ,
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler