YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölümünün 100. yılında anıldı
Ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yılında Eskihisar'daki Müze Evi'nin bahçesinde, piyanist Tuluyhan Uğurlu'nun konseriyle anıldı.
Ölümünün 100. yılında anıldı
18 Eylül 2010 / 23:18 Güncelleme: 18 Eylül 2010 / 23:26

UNESCO'nun ''Osman Hamdi Bey Yılı'' ilan ettiği 2010'un bu önemli etkinliği, büyük sanat adamı Osman Hamdi Bey'in Eskihisar'daki Müze Evi'nde yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müze Araştırmacısı ve Kütüphane Sorumlusu Havva Koç, ''Osman Hamdi Bey ve Müzecilik'' konusunda bir konferans verdi.

Ardından Osman Hamdi Bey'in eserlerinin yer aldığı sergi davetlilerce gezildi, Osman Hamdi Bey'i anlatan görsel sunum yapıldı.

Daha sonra piyanist Tuluyhan Uğurlu, Osman Hamdi Bey için bestelediği folklorik 7 eseri sundu.

Tuluyhan Uğurlu'ya kavalda Murat Toraman, viyolada Doğukan Çokşeker, gitar ve yaylı tamburda Uğur Varol ve vurmalı çalgılarda Gürkan Özkan eşlik etti.


OSMAN HAMDİ BEY


Döneminde yaptığı birçok çalışmayla uluslararası üne kavuşan Osman Hamdi Bey, 1842-1910 yıllarında yaşadı. Güzel Sanatlar Akademisi ile İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni 1883 yılında kuran Osman Hamdi Bey, buraların müdürlüklerini de üstlendi. Antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan bir yasayı 1884'te yürürlüğe sokan Osman Hamdi Bey, böylece çok değerli bazı eserlerin yurt dışına çıkarılmasını engellemiş oldu.

Nemrut Dağı, Lagina ve Sayda'da arkeolojik kazılar yapan Osman Hamdi Bey'in Sayda'da yaptığı kazılarda bulduğu ve halen İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen İskender Lahiti, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılıyor.

Osman Hamdi Bey, Lagina kazıları için geldiği Muğla'nın Turgut beldesindeki evinde 2 yılı sürekli olmak üzere 17 yıl yaşadı.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler