YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öldürülen 62 gazetecinin biyografileri yer alacak
Öldürülen 62 gazetecinin biyografileri yer alacak
Öldürülen 62 gazetecinin biyografileri yer alacak
06 Nisan 2008 / 12:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Merkezi Ankara'da bulunan Araştırmacı Gazeteciler Derneği, Hasan Fehmi'den başlayarak Hrant Dink'e kadar Türk basın tarihinde öldürülen 62 gazetecinin biyografilerinden oluşan özel bir kitap hazırlıyor.


Araştırmacı Gazeteciler Derneği Genel Sekreteri Sultan Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, derneklerinin, çeşitli üniversitelerin gazetecilik bölümlerinden mezun, halen yüksek lisans ve doktora yapan, çalışan genç gazeteciler tarafından 2007 yılında kurulduğunu belirtti.


Derneğin, araştırmacı-soruşturmacı gazetecilik mesleğini bir uzmanlık dalı haline getirmeyi hedeflediğini ifade eden Yıldırım, bu amaçla, yapacakları çalışmanın ilkinin, öldürülen gazetecilerin biyografilerinden oluşan özel bir kitap olmasına karar verdiklerini bildirdi.


Bu yıl ''Öldürülen Gazeteciler Günü''ne tamamlamayı düşündükleri kitabın, hazırlık aşamasında birçok gazetecinin hayatıyla ilgili bilgilere ulaşmada bazı zorluklar çektiklerini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: ''Bu nedenle çalışma süremizi uzatma mecburiyeti hissettik. Öldürülen gazetecilerin yakın meslektaşları ve aileleri kitapta yer almasını istedikleri bilgi ve fotoğrafları bilgi@arastirmacigazeteciler.com adresine gönderebilirler. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Arık ve Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı'nın danışmanlığında yürütülen projenin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor.''


Yıldırım, kitapta, 6 Nisan 1909 yılında öldürülen Hasan Fehmi'den başlayarak geçen yıl öldürülen Hrant Dink'e kadar Türk basın tarihinde öldürülen 62 gazetecinin biyografilerinin yer alacağını bildirdi.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler