YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ödüller sahiplerini buldu
Ödüller sahiplerini buldu
14 Ekim 2010 23:50
Sırp yönetmen Emir Kusturıca'nın davet edilmesi tepkilere neden oldu. Antalya Büyükşehir Belediye tepkilere neden olmuş Kusturıca festivali terk etmişti. Gergin başlayan festivalde ödüller sahiplerini buldu

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde tüm dallarda ödül kazanan sanatçılar ve eserler açıklandı.

Türkiye'nin en uzun soluklu sanat etkinliği olan Altın Portakal Film Festivali'nin 47'ncisi Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen Kapanış ve Ödül Töreni ile sona erdi.

5 gün süren festivalin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması, Belgesel Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması ile özel kategorilerde ödül kazanan sanatçılar ve filmler şöyle:

En İyi Film: ''Çoğunluk''

En İyi İlk Film: ''Gişe Memuru''

En İyi Yönetmen: Seren Yüce (Çoğunluk)

En İyi Senaryo: Mert Fırat-İlksen Başarır ''Atlıkarınca''

En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan ''Saç'' ve ''Gişe Memuru''

En İyi Müzik: Mircan ''Karbeyaz''

En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Cardinale ''Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak''

En İyi Erkek Oyuncu: Serkan Ercan ''Gişe Memuru'' ile Bartu Küçükçağlayan ''Çoğunluk''

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşen Gruda ''Kağıt''

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Cengiz Bozkurt ''Kavşak'' ve Rıza Akın ''Saç''

En İyi Kurgu: Aylin Zoi Tinel ''Gölgeler ve Suretler''

En İyi Sanat Yönetmeni: Nihat Düşko ''Hayde Bre''

Jüri Özel Ödülü: 'Press''

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Aram Dilbar ''Press'' ile Zeynep Oral ''Atlıkarınca''

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Elvan Albayrak Arca ''Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak''

Kent Konseyi Ödülü: ''Kavşak''


SİYAD Ödülleri:

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması En İyi Film: ''Gölgeler ve Suretler''

Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması En İyi Film: ''Sineklik''


-ULUSLARARASI UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ-


En İyi Film: ''Güzel Bir Hayatı Düşlerken'' ve ''Tümen Nehri''

En İyi Yönetmen: Lancelot Von Naso ''Ateşkes''

En İyi Erkek Oyuncu: Nik Xhelilaj ''Arnavut''

En İyi Kadın Oyuncu: Emma Suarez ''Sineklik''

Gençlik Jürisi Ödülü: ''Vittorio Meydanı'nda Bir Asansörde Medeniyetler Çatışması''


-DİĞER ÖDÜLLER-


Halkın Portakalı: Son Helva (Karambol ekibi)

En İyi Belgesel: ''Anadolu'nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer'' (Yüksel Aksu)

En İyi İlk Belgesel: ''Ofsayt'' (Reyan Tuvi), ''Herkes Uyurken'' (Erdem Murat Çelikler)

Belgesel Jüri Özel Ödülü: ''Ordu'da Bir Argonot'' (Rüya Arzu Köksal)

En İyi Kısa Film: ''Kar'' (Erol Mintaş)

Kısa Film Övgüye Değer Jüri Özel Ödülü: ''Dönüşü Olmayan Yolculuk'' (Güçlü Yaman)

Dijital Film Akademisi: ''Bisiklet'' (Serhat Karaaslan) ve ''Teneke'' (Bora Yüksel) AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler