YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O film için beş tonluk mayın üretildi
O film için beş tonluk mayın üretildi
09 Mart 2015 07:51
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında, 18 Mart’ta vizyona girecek Türkiye’nin en büyük bütçeli Çanakkale filmi ‘Son Mektup’ için toplam 5 tonluk özel mayınlar, Türk mühendisleri tarafından yeniden üretildi.

Kültür Bakanlığı’nın desteklediği Türkiye’nin en büyük bütçeli Çanakkale filmi ‘Son Mektup’, zaferin 100. yıl dönümünde 18 Mart’ta vizyonda olacak.

Çanakkale Savaşı’nda yazılan ve uzun yıllar sonra adresine teslim edilebilen bir mektubun hikayesini duygusal bir dille anlatan filmde; Nesrin Cavadzade fedakarlığı ile öne çıkan ‘Nihal Hemşire’yi, Tansel Öngel ise kahraman Tayyareci Salih Ekrem Yüzbaşı karakterini canlandırdı. Nesrin Cavadzade’nin oynadığı Nihal Hemşire karakteriyle derin bir sevda yaşayacak olan Salih Yüzbaşı, bambaşka bir imaja büründü.

180 kiloluk 26 mayın yapıldı

18 Mart Zaferi’nin bütün görkemi ile aktarıldığı film için Nusrat gemisinin çok büyük bir bölümü ile mayınlar yeniden yapıldı. Tanesi 180 kilodan 26 adet mayının yanı sıra Çanakkale Savaşı’nda kullanılan 4 uçak ve 5 top, orijinallerine sadık kalınarak tamamen Türk mühendis ve sanatçıları tarafından üretildi. Önceki filmi ‘120’ ile yurtiçi ve dışında büyük övgüler alan ve milyon barajını aşan Özhan Eren, senaryosunu yazdığı ve yapım-yönetimini üstlendiği ‘Son Mektup’ta da savaşı ve savaşın yürekleri dağlayan perde arkasını anlatıyor.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler