YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Notre Dame'in Kamburu"nu yeniden sahnelenecek
Notre Dame'in Kamburu"nu yeniden sahnelenecek
17 Aralık 2014 12:12
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Victor Hugo'nun eserinden baleye uyarlanan "Notre Dame'in Kamburu"nu, yeniden Mersinli sanatseverlerle buluşturacak.

MDOB'dan yapılan açıklamaya göre, Victor Hugo’un ölümsüz eserinden aynı adla bale sahnesine uyarlanan eserin temsili, 18 Aralık 2014 Perşembe günü saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde olacak.

Orkestra şefliğini Artun Hoinic'in yaptığı, koreografi ile librettosunu Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Armağan Davran ve Volkan Ersoy'un üstlendiği balenin müzikleri, Cesare Pugni ve Bujor Hoinic'e ait.

Dekor tasarımını Adnan Öngün, kostüm tasarımını Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımını ise Fuat Gök'ün gerçekleştirdiği eserde başlıca rolleri, Büşra Ay, Mahmut Akyol, Burak Serkan Cebeci, Irakli Bakhtadze, Yaroslava Araptanova, Serbülent Biçer, Murat Koman, Niyazi Cingöz, İsmail Şereflioğlu, Özge Uzun Ösmen, Tutku Barın Tümen, Tarkan Günal, Tuba Şennalbant ve Göksel Toker paylaşıyor.

Eserin konusu

"Notre Dame’ın Kamburu" 15. yüzyılda Paris’te yaşayan Quasimado adlı çirkin ve kambur olduğu için halk tarafından dışlanan bir adamın hikayesini anlatır. Notre Dame Kadetrali’nin papazı Quasimado’yu kiliseye alarak onu dış dünyaya kapatarak kendi hizmetinde kullanmaya başlar. Esmeralda isimli çingene güzelinin şehre gelmesiyle bir anda her şey değişir. Quisamado ile papazın Esmeralda'ya aşık olmasıyla olaylar karma karışık bir hal alır.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler