YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Norveçli Kornstad İstanbul'da konser verdi
Norveçli Kornstad İstanbul'da konser verdi
28 Nisan 2016 04:46
Kornstad: "İstanbul, çok kültürlülük içinde farklı yolların kesiştiği bir yer" dedi.

Norveçli saksafoncu, caz müzisyeni ve opera sanatçısı Hakon Kornstad, Akbank Sanat'ta hayranlarıyla buluştu.

Müzik otoritelerince, önde gelen doğaçlamacılardan biri olarak tanımlanan Kornstad, Beyoğlu'ndaki konser öncesi AA muhabirine açıklamada bulundu.

Müziğe caz ile adım attığını belirten Kornstad, "Piyanoya boyum yetişmeye başladığı andan itibaren, 3 yaşlarındayken piyano çalmaya ve doğaçlama yapmaya başladım. Caz hep benimle oldu. Daha sonra, 13 yaşındayken ana enstrümanım olan piyanodan saksafona geçiş yaptım." dedi.

Genç sanatçı, henüz öğrenciyken, okulun müzik gruplarında yer aldığına vurgu yaparak, "Doğaçlama yapıyordum hep. Şimdi de solo performanslar yapıyorum. Sadece ben ve müzik aletleri. Performansları doğal haliyle kayıt ediyorum. Müzikte sesler arasında katmanlar oluşturuyorum ve besteler yapıyorum. Yakın bir zamanda da opera eğitimi aldım ve artık klasik şarkıları da yorumluyorum." ifadesini kullandı.

En sevdiği bestecilere de değinen Kornstad, "Her bestecinin farklı bir özelliğinden etkileniyorum. Çalınabilirliği ve güzelliği için Mozart'ı, yaptığı çalışmalar dolayısıyla Schönberg'i, operaları için Verdi'yi, romantik eserleri için Rahmaninov'u çok seviyorum. Yani her şeyi seven biriyim. Ayrıca tüm caz bestecilerini de seviyorum." diye konuştu. 

"İstanbul çok ilham verici ve çok güzel"

Hakon Kornstad sık sık İstanbul'a geldiğini dile getirerek, şunları aktardı:

"Sanırım bu 7. gelişim olabilir. İstanbul'u çok seviyorum. En son geçen yıl konsere gelmiştim. İstanbul, çok kültürlülük içinde farklı yolların kesiştiği bir yer. Her zaman da bu böyle olmuş. Benim müziğim de böyle. Müziğimde farklı kültürleri bir araya getirerek birleştirmeye çalışıyorum. Bu nedenle de İstanbul'un benim için mükemmel olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok ilham verici ve aynı zamanda da çok güzel. Burada olduğum için çok mutluyum. Heyecanla konserimi bekliyorum."

İstanbul'daki dinleyicilerinin ilgisine de değinen 39 yaşındaki sanatçı, "Dinleyiciler çok iyi ve her zaman çok ilgililer. Her geldiğimde yeni insanlarla tanışıyorum. En son geldiğimde ramazan ayıydı. Hem çok güzeldi hem de çok sayıda insan beni izlemeye gelmişti." dedi.

Kornstad, müziğe başlamak isteyenlere tavsiyelerde de bulunarak, şöyle konuştu:

"Öncelikle bir enstrümana, belki biraz ilhama ihtiyaç var. İlham almak ya da etkilenmek çok da zor değil çünkü birçok farklı kanal var ve aranılan her şeyin bulunabileceği internet var. En önemli şey ise zaman. Ancak aynı şey üzerinde çok uzun süre çalışmak gerekli. Bunun için de çokça zamana ihtiyaç var. Hala buna vakit ayırabilen genç müzisyenler olmasından oldukça etkileniyorum."

Vokal ve saksafondaki ustalığı ile caz ve operayı etkileyici biçimde bir araya getiren genç sanatçı, konserde "Sweden", "Oslo" ve "Bansull" isimli bestelerinin de yer aldığı bir repertuvarı yorumladı. 

The Kornstad Trio ve Wibutee gruplarıyla tanınan Hakon Kornstad, 2002'de "Konsberg Caz Ödülü" ile 2014'te "Europe Award Guiness Caz Ödülü"nü kazandı. New York'ta 2009'da emekli bir sopranodan ders almaya karar veren sanatçı, 2012'de Downbeat dergisi yazarlarınca, "daha fazla tanınmayı hak eden yetenek" olarak gösterildi.

Sanatçı bugüne kadar, Ketil Bjornstad, Anja Garbarek, Live Maria Roggen, Bugge Wesseltoft, Sidsel Endresen, Paal Nilssen-Love, Mats Eilertsen, Knut Reiersrud, Jon Christensen, Eivind Aarset ve Pat Metheny gibi ünlü isimlerle konser verdi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler