YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ney sesi insanları İslam'a çağırıyor"
"Ney sesi insanları İslam'a çağırıyor"
22 Aralık 2015 12:44
Konya'da 35 yıldır ney üfleyen Ali Erol, tasavvuf musikisi ve bu enstrümana ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

Konya'da 35 yıldır ney üfleyen Ali Erol, tasavvuf musikisi ve bu enstrümana ilginin her geçen gün arttığını belirterek "Ney sesinden etkilenip Müslüman olan birçok kişi tanıdım. 'O ses bu aletten mi çıkıyor' diye araştırmaya başlayınca Hazreti Mevlana'yı buluyorlar. İnsanlar ülkemizi, bizi tanıyor, dinimizi araştırıyor ve Müslüman oluyor" dedi. 

Lise döneminde ney ile tanışan Ali Erol (52) Konya Büyükşehir Belediyesinin kursunda eğitim aldı. Konya Musiki Derneğinde sanatını icra eden Erol, gelecek kuşaklara da aktarılması için gönül verdiği bu enstrümanın yapımını da öğrendi.

Erol, Konya Tasavvuf Müziği ve Sema Ekibi ile yurtiçi ve yurtdışındaki etkinliklere katılıyor.

"Neye ilgi git gide artıyor"

Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençken duyduğu ve "o ses içimi yaktı" diye tabir ettiği ney aşkının, ilk günkü heyecanla sürdüğünü söyledi.
Kurduğu atölyede öğrenci yetiştirdiğini aktaran Erol, "Ney üflemek zordur. Bunu başarabilmek için kişide sevgi ve çalışma isteği olması gerekiyor. Türkiye'de, hatta yurt dışında neye ilgi artıyor. Belediyelerin açtığı kurslara büyük talep var. Birden sivrilip, bizim 30 senede aldığımız yolu 3-4 yılda katedenler oluyor. Hatta 'hocam, üniversite puanım başka yerleri de tutuyordu ama sırf ney öğrenebilmek için Konya'yı tercih ettim' diyen öğrencilerim bile var" diye konuştu. 
Yaptığı neylere yurtiçi ve yurtdışından yoğun talep olduğunu, en çok da Fransa ve ABD'den sipariş aldığını anlatan Erol, şöyle devam etti:

"ABD'liler Mesnevi'yi çok okuyor. Dolayısıyla tasavvuf musikisine ve neye ilgi çok. Yabancılar Hazreti Mevlana'yı belki bizden daha iyi tanıyor ve biliyor çünkü okuyor ve araştırıyorlar. Öyle olunca da tasavvufa ilgililer. Biz Konya'dayız ama çoğumuzun Mesnevi'den haberi yok, okumuyor. Aslında Mevlana'nın hemen yanı başındayız, kulaklarımız küçüklükten beri ney sesiyle doldu. O yüzden kendimi şanslı hissediyorum. Haliyle çevrem de bu şekilde gelişti. Şefliğini yaptığım 42 kişilik sanat müziği koromuz var. Ayrıca Konya Tasavvuf Müziği ve Sema Ekibi ile Türkiye'de ve yurt dışında sema gösterilerine katılıyoruz."

Ney sesi ile Müslüman olanlar
    
Erol, gittiği ülkelerde ney üfleyenler ile karşılaştığında mutlu olduğunu, yıllardır ayrı kaldığı bir kardeşini yeniden görmüş gibi hissettiğini belirterek, şunları kaydetti:
    
"Bu bir kültür mirasıdır. Bunu gençliğe anlatmamız lazım. Konser için gittiğim Fransa'da bir İspanyol ile tanıştım. Ney sesinden çok etkilendi. Ardından her yıl Konya'ya gelmeye başladı. Bizden ders aldı, şu anda sahneye çıkıyor. Bana 'Müslüman olduğunu' söyledi. Ney sesinden çok etkilenmiş, araştırmaya başlamış, sonrasında Müslüman olmaya karar vermiş. Şu anda Türkiye'de, evli. Gönlü bu yola düşmüş işte."

Musikinin açamadığı kapı bulunmadığını vurgulayan Erol, "İnsanların ortak dili. Ney sesinden etkilenip Müslüman olan birçok kişi tanıdım. 'O ses bu aletten mi çıkıyor' diye araştırmaya başlayınca Hazreti Mevlana'yı buluyorlar. Ney sesi insanları buraya kadar getiriyor. İnsanlar ülkemizi, bizi tanıyor, dinimizi araştırıyor ve Müslüman oluyor" ifadesini kullandı.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler