YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nasrettin Hoca dünya mirası olacak
Nasrettin Hoca dünya mirası olacak
07 Mayıs 2013 14:02
Türkiye moderatörlüğünde 28 ülke, Nasrettin Hoca'nın UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası olması için bir araya geldi.

"Kazan doğurdu", "Ye kürküm ye", "İpe un sermek" deyince bir tebessümle akla gelen Nasrettin Hoca, 28 ülkeyi Eskişehir'de bir araya getirdi.

Hazır cevaplılığı, nüktedanlığı, güldürürken düşündürmesi gibi unsurlarıyla yüzyıllardır nesilden nesile fıkralarıyla anlatılan Nasrettin Hoca, dünyada ilk kez, ortak bir kültürel miras çerçevesinde bu kadar çok ülkeyi, iki gün sürecek çalıştayda buluşturdu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, Türkiye'nin moderatörlüğünde gerçekleşecek çalıştayla ilgili yaptığı açıklamada, Nasrettin Hoca'ya Türkiye dışında geniş bir coğrafyada büyük değer verildiğini belirtti.

İlk tespitlerine göre Nasrettin Hoca'nın 43 ülkede nesilden nesile sözlü kültür vasıtasıyla anlatıldığını bildiren Oğuz, 28 ülkenin çalıştayda yer aldığını söyleyerek, "Biz bunu Nasrettin Hoca'nın 'nereli' olduğu üzerine değil de 'nerelerli' olduğu, ne kadar geniş bir coğrafyada benimsendiği üzerinden gitmeliyiz" dedi.

Hiçbir mirasın, 40 ülkenin paylaştığı ortak bir miras olarak bugüne kadar UNESCO'ya sunulmadığını vurgulayan Oğuz, ilk defa yapılacak çalışmanın, toplumlar arası barış, diyalog, UNESCO idealleri, kültürlerin birbirini tanıması, işbirliğinin güçlendirilmesi bakımından heyecan verici bir çalışma olduğunu kaydetti.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler