YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Nartlanı Toy Künü" UNESCO yolunda
"Nartlanı Toy Künü" UNESCO yolunda
28 Aralık 2014 17:25
Kuzey Kafkas Karaçay Balkarlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Korkmaz, "Türkiye'de Karaçay milletinin 19 seneden beri 'Nartlanı Toy Künü'nü yaptığını tescil ettirdik. Şimdi UNESCO'ya da talebimiz gönderilecek" dedi.

 

Kuzey Kafkas Karaçay Balkarlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği  Başkanı Musa Korkmaz, "Türkiye'de bir Karaçay milletinin olduğunu ve bu milletinde 19 seneden beri 'Nartlanı Toy Künü'nü yaptığını tescil ettirdik. Türkiye nezdinde bu tescillendi şimdi UNESCO'ya da talebimiz gönderilecek. Orada da kabul görürse, yaşayan Karaçaylı'ların böyle bir etkinliği olduğu, Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girecek" dedi.

Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kafkasya'dan gelen Karaçay Balkar Türkleri'nin 1880'li yılların sonunda Eskişehir başta olmak üzere, Konya, Tokat, Sivas illerine yerleştiklerini söyledi.

Köylerden kente göçle dernek kurma ihtiyacı hissettiklerini anlatan Korkmaz, "Derneği çatısı altında kültürümüzü yeni nesillere öğreterek, yaşatmaya çalışıyoruz. Türkiye'deki Karaçaylıların yüzde 80'i Eskişehir'de yaşıyor. Şu an kent merkezi ve ilçelerinde 15 bine yakın Karaçay Balkar Türkü var. Eskişehir'deki derneğimiz bu yüzden Türkiye genelinde lider konumda" diye konuştu.

Dernekte 7'den 70'e herkesin bir araya gelmesi için faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Korkmaz, bu kapsamda Kiril alfabesiyle Karaçayca okuma ve yazma, akordiyon ile kafkas halk dansları kursları verdiklerini bildirdi. 

Türkiye'de yaklaşık 20 bin Karaçay Balkar Türk'ü yaşadığına dikkati çeken Korkmaz, "Gençlerimiz de yaşlılarımız da bir bütün olarak burada yaşamaktan mutlu. Çünkü biz burada öyle bir edep, terbiye, kültür yakalamışız ki 100 yılı aşkın Türkiye'deyiz. Şimdiye kadar içimizden bir tane dahi vatan haini çıkmamıştır, çıkmaz da. Böyle yaşıyor bizim gençlerimiz" değerlendirmesinde bulundu. 

"Nartlanı Toy Künü" etkinliği 

Her yıl Türkiye'deki Karaçay Balkar Türkleri'ni biraraya getirmek amacıyla "Nartlanı Toy Künü" etkinliği düzenlediklerini aktaran Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'deki Karaçay Türkleri'ni toplayarak, senede bir kerede 'Natlanı Toy Künü' yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde de somut olmayan kültürel miraslarla ilgili valilikte bir toplantı vardı. 6 ay önce bu günü tescilletmek için karar almıştık. Bu komisyondan geçti. Yani Türkiye'de bir Karaçay milletinin olduğunu ve bu milletinde 19 seneden beri 'Nartlanı Toy Künü'nü yaptığını tescil ettirdik.

Türkiye nezdinde bu tescillendi şimdi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) de talebimiz gönderilecek. Orada da kabul görürse, yaşayan Karaçaylı'ların böyle bir etkinliği olduğu, Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girecek. Biz bu kültürümüzü yaşatmak zorundayız, bunun için varız." 

Korkmaz, federasyon haline gelmek istediklerini kaydetti.

"Çocuklarımız kültürlerini öğrensin diye"

Derneğin Kadın Kolları Başkanı Şenol Koç ise 10 yıldır ayda iki kez dernek üyesi kadınlarla bir araya geldiklerini anlatarak, şunları söyledi:

"Derneğimizin amacı kültürümüzü yaşatmak, gelecek nesillere ve çevremizdekilere geleneklerimizi tanıtmak. Burada olanların çoğu akraba. Bizim kültürümüzde akrabalık ilişkileri ve saygı çok önemli. Bu yüzden kadınlarımız çok rahat gelip gidiyorlar. Derneğimize katkıda bulunmak amacıyla yemeklerimizi yapıyoruz, el işleri yapmaya çalışıyoruz, geziler düzenliyoruz. Derneğimizin çocuklara yönelik projeleri var. Bizlerde çocuklarımıza kültürlerini öğrenmeleri ve bunu yaşatmaları için onlara destek oluyoruz."

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler