YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müzekart satışı 4 milyonu aştı
Müzekart satışı 4 milyonu aştı
20 Temmuz 2013 11:51
Kültür ve Turizm Bakanlığının, müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sunan "müzekart" uygulaması, ilgi görmeye devam ediyor. Uygulamanın başladığı 2008'den bu yana 4 milyondan fazla kişi müzekartlı oldu.

Bu yılın ilk 6 ayında 349 bin 297 müzekart satılırken, aynı dönemde 1 milyon 771 bin 445 kişi de müze ve örenyerlerini müzekartlarıyla ziyaret etti.

Ocak-Haziran döneminde en çok yerli ziyaretçilerin kullandığı "tam müzekart" satıldı. Yabancı turistler 73 bin 333,yerli ziyaretçiler ise 275 bin 964 kart satın aldı.

Yüzde 33 artış var

Kullanımı hızla yaygınlaşan müzekartın satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33 artış gerçekleşti.

Mevlana Müzesi ve Topkapı Harem Dairesi'nin müzekartlı ziyaretçi sayısı ise yüzde 400'den fazla arttı.

Satın alındığı tarihten itibaren Bakanlığa bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerine, 1 yıl boyunca ücretsiz giriş olanağı sağlayan müzekart 30 liraya edinilebiliyor.

Müzekartla yapılan ziyaretlerde, elektronik turnikeli geçiş kontrol sistemine sahip müze ve örenyerlerine yılda iki kez ücretsiz giriş hakkı sağlarken, öğretmen ve öğreciler ise indirimli olarak müzekartla diledikleri kadar müze ve örenyerini gezebiliyor.

Fotoğraflı kimlik belgesi yeterli

Müzekart edinmek isteyenlerin ise fotoğraflı bir kimlik belgesiyle müzekart satış noktalarına başvurması veya internet üzerinden kartını sipariş etmek üzere "www.muze.gov.tr" ve " www.muzekart.com " adresindeki web sitesini ziyaret etmesi yeterli oluyor.

Ayrıca müzekartın sahibine ferdi kaza sigortası hizmeti sunması da karta olan ilgiyi arttırıyor.

''Museum pass İstanbul''

"Museum pass İstanbul", yabancı ziyaretçilerin ihtiyaçları temel alınarak kurgulandı. 72 saat boyunca müzelere tek giriş olanağı sunan kart 85 liradan satılıyor.

Özellikle yabancı misafirlere büyük kolaylık sağlayan ve geçerliliği ilk müze ziyaretiyle başlayan museum pass İstanbul; gişe kuyruğunda beklemeden doğrudan turnikelerden geçerek Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Dairesi, Kariye Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi , İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Galata Mevlevihanesi, Yıldız Sarayı ve İslam Bilimleri Teknoloji Tarihi Müzesi'ni ziyaret etme olanağı veriyor. Kart, ayrıca İstanbul'daki bazı kültür ve sanat duraklarda da indirimler sunuyor.

''Müzekart''

Türk vatandaşlarının müze ziyaretlerinin yanı sıra diğer kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını kolaylaştıran ''müzekart '' uygulaması ise 50 lira karşılığında temin edilebiliyor.

Çeşitli özel müzelerle kültürel ve turistik mekanlara girişlerde değişen oranlarda indirim sağlayan kart, bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında da çeşitli fiyat avantajları sunuyor.

 

AA

Etiketler:
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler