YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müzekart sahiplerine iyi haber
Müzekart sahiplerine iyi haber
16 Kasım 2012 16:26
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 1 Ekim'den itibaren Müzekart alanların 1 yıl boyunca sigortalanacağını bildirdi.

Bakan Günay, İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde, Müzekart ferdi kaza sigortası tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda kültür varlıklarının iyileştirilmesi konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi.

Müzelerin mağazalarını iyileştirdiklerini belirten Günay, şu anda mevcut 60'ın üzerindeki mağazanın Avrupa standartlarında, hatta bazılarının üzerinde olduğunu ifade etti.

Günay, müze ve ören yerleri giriş sistemini de iyileştirdiklerini dile getirerek, ''Şu anda 60'ya yakın müzenin giriş sistemi yenilenmiş durumda. Hem merkezi kontrollerimiz hem de çalışanlarımızın nitelikleri her bakımdan gelişmiş durumda. Bu, geçmiş yıllardaki yanlış uygulamaların ortadan kalkmasına, daha yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşmamıza ve hem mağazalardaki hem de giriş sistemindeki iyileşmelerle müze gelirlerimizin artmasını sağladı'' diye konuştu.

Müzekart'ın, Türk vatandaşlarının tarih bilincini yükseltmek ve daha uygun imkanlarla daha fazla müze ziyaret etmesini sağlamak için hayata geçirilen bir proje olduğunu anlatan Günay, kart sahibi sayısının 3,5 milyona ulaştığını, kendilerinin de kullanımı teşvik için Müzekart aldığını anlattı.

Müzekart sahibi olmanın ''kültür ilişkisi belgesi'' haline gelmesi üzerine kartı geliştirmeye karar verdiklerini anlatan Günay, hazırladıkları Müzekart modelinin bazı kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkanı sağladığını dile getirdi.

Günay, Müzekart sahipleri için yeni bir çalışmaya imza attıklarını aktararak, ''1 Ekim'den itibaren Müzekart alanlar Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi Merkezi Müdürlüğü (DÖSİMM), Zurich Sigorta ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)- MTM İş Ortaklığı'nın katkılarıyla 1 yıl boyunca sigortalanacak'' dedi. aa

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler