YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mukaddes Emanetler depoda tutulmuyor
Mukaddes Emanetler depoda tutulmuyor
14 Aralık 2017 21:10
Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Küçükaşçı, Mukaddes Emanetler Dairesi'nde kayıtlı 600 civarında eserin bulunduğunu belirterek, "Bazen ortaya atılan çok fazla eşya olduğu ve depoda tutulduğu şeklindeki iddialar doğru değildir." dedi.

Üsküdar Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği "Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler: İstanbul'a naklinin 500. senesi" başlıklı panel, Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr.  Mustafa Sabri Küçükaşçı da sarayda yer alan kutsal emanetleri ve Osmanlı Devleti'nin bunlara verdiği değeri anlattı.

Küçükaşçı, sarayda Hazreti Muhammed ile ilgili kasideler ve çok sayıda dua metinleri bulunduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Osmanlı padişahları kutsal emanetlerle ilgili çok özel törenler yapmış ancak bu törenleri de deyim yerindeyse ayağa da düşürmemişlerdir. Mukaddes Emanetler Dairesi, Cumhuriyet'in kurulmasından sonra 1967'ye kadar kullanılmamış ancak 1967'den sonra ziyarete açılmış. Daha sonra bugün Destimal Odası dediğimiz bölüm Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı zamanında açıldı. 2006 yılında günümüzdeki haline getirildi. Yıl boyu sergilenmesinde sakınca olan ya da sergilenemeyecek durumda olan emanetler dışındakilerin tamamı Mukaddes Emanetler Dairesi'nde sergileniyor. Mukaddes Emanetler Dairesi'nde kayıtlı 600 civarında eserimiz var. Bunların hepsi Hazreti Peygamber'e, ashabına ve Haremeyn'e ait eşyalar değil. Önemli bir kısmı o eserleri daha iyi muhafaza etmek için kullanılan mahfaza, bohça gibi şeylerdir. Bunlar da Mukaddes Emanetler arasında sayıldığı için sayı fazla görünüyor. Bazen ortaya atılan çok fazla eşya olduğu ve depoda tutulduğu şeklindeki iddialar doğru değildir." 

bu laikçiler satacaktı bunları 78lerde..hem de zevkle.
 // hursit dilaver
oradaki emanetleri iyi koruyun. siz bilmezsiniz. LUKSEMBURGUN 1 MİLYON DOLAR YARDIM VERECEĞİNİ DUYDUĞUMUZDA ÜLKEDE BAYRAM EDİLMİŞTİ.çalıştığım otelde de gazeteci barında kadehler tokuşuyordu.sonra bir şom agızlı çıktı, LAN 1 MİLYON DOLAR DEDİĞİN CİNNAHTA BİR DAİRE PARASI demişti.o günleri allah bir daha göstermesin de diyeceğim şu, o telin sahte gümüş yemek takımlarının envanterini çıkardık, satacaktık ya da rehin vereclektik.. halbuki sahte gümüş idiler.EN ÖNEMLİSİ DE O GUNLERDE BU MUKADDES EMANETLER ARABİSTANA YA DA İNGİLTEREYE SATILACAK VE DÖVİZ GELECEKTİ.bereket allah müsade etmedi de 5-0dan sonra demirel ve özal gelmişti.UNUTMAYIN O LAİK KAFA HER AN BUNLARI SATAR..aman unutmayın...
14 Aralık 2017 Perşembe 23:42
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler