YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhteşem hazine satılıyor
Muhteşem hazine satılıyor
04 Mayıs 2010 17:56
80 milyon değerindeki muhteşem sualtı hazinesi açık artırmayla satılacak

Endonezya açıklarında 2003 yılında keşfedilen bir batık gemiden çıkarılan göz kamaştırıcı hazinenin, başkent Cakarta'da açık artırmayla satılacağı bildirildi.

Endonezya açıklarında bin yıl önce batan gemide bulunan hazinenin, Çin seramiği, tunç aynalar, inciler, yakutlar ve safirlerden ibaret 271 bin parçadan oluştuğu ve en az 80 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi.

Hazinenin varlığı, Endonezyalı balıkçıların 2003 yılında ağlarına takılan porselen parçaları sayesinde ortaya çıkarılmıştı.

Cosmix adlı sualtı araştırma şirketinin Belçikalı müdürü Luc Heymans, bu hazinenin bugüne dek Asya'da keşfedilen en önemli hazinelerden biri olduğunu söyledi.

Geminin menşei, ismi, bağlı olduğu limanın ve batma nedenlerinin daha bilinmediğini kaydeden yetkililer, geminin Endonezya'nın Cava Adası'ndaki Cirebon Limanı açıklarında suyun 55 metre dibinde yattığını söylediler.

Heymans'a göre gemi, 55 metre derinlikte yatmış olması sayesinde bugüne kadar yağmalanmadı.

"Birbirini izleyen 5 Çin hanedanı dönemlerinde (907-960), Arap dünyası ile Asya arasındaki ticari ilişkiler çok gelişmişti" diyen Heymans, Sumatra ve Cava adalarındaki limanların çok sayıda geminin uğrak yerleri olduğunu ifade etti.

Heymans, batık gemide önemli sayıda Çin seramiği bulunması, gemide o anda muhtemelen bir büyükelçinin bulunduğuna işaret ettiğini söyledi. 2004 yılında yapılan ilk dalışta, dalgıçların geminin dağılan yükünden çıkmış, 40 metre karelik bir alana yayılmış çok sayıda Çin porseleniyle karşılaştıklarını belirten Heymans, hazinenin bütün parçalarının 22 bin dalıştan sonra su üzerine çıkarıldığını söyledi.

Uzmanlara göre, hazinenin parçaları arasında Fatimi döneminden kalma camdan yapılmış nesneler ve üzerinde Arap kaligrafisiyle yazılmış yazılar bulunan eşyaların bulunması, İslam'ın güneydoğu Asya'ya girdiği tarihe işaret ediyor.

Heymans, hazinenin bir bütün halinde satılacağını ve satıştan doğan yüzde 50'lik karın Endonezya devletine gideceğini söyledi.

Satışı düzenleyecek olan Endonezya Deniz ve Balıkçılık Bakanlığında görevli Ansori Zawawi, "Umarız ki, hazinenin fiyatı 80 milyon doları geçsin" diye konuştu.AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler