YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Moskova'nın Şifresi büyük ilgi gördü
Moskova'nın Şifresi büyük ilgi gördü
08 Aralık 2012 10:06
Moskova'nın Şifresi - Temel filminin Bursa'daki galası büyük ilgi gördü.

Sümela'nın Şifresi-Temel''in devamı olan ''Moskova'nın Şifresi-Temel'' filminin Bursa’daki galası büyük ilgi gördü. 

Senarist Yılmaz Okumuş'un kaleme aldığı, yönetmenliğini Adem Kılıç'ın üstlendiği filmin galası, Korupark Alışveriş Merkezi'ndeki Cinetech Sinema Salonun gerçekleştirildi.

Galaya, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, senarist Yılmaz Okumuş, yönetmen Adem Kılıç, oyuncular ve davetliler katıldı.

Alışveriş merkezinde düzenlenen imza töreninde filmi daha önce izleyen ve oyuncuların Haranları büyük ilgi gösterdi. Filmin başrol oyuncularından Temel karakterini canlandıran Alper Kul ise ''Sümela'nın Şifresi-Temel'' filminin başarılı olmasından dolayı ''Moskova'nın Şifresi-Temel'' filminde de beklentinin büyük olduğu için strese girdiklerini ifade etti. Şu anda en keyifli anlarını yaşadıklarını belirten Kul, bu mutluluğu da uzatmak için çeşitli şehirlerde imza törenlere katıldıkları belirten Kul, "İnsanların çocukları ile gidebileceği bir filme imza attık. Çok Temel fıkrası anlattığım ama bir gün böyle bir film çekeceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi.

Kalyoncu'da Muhteşem Yüzyıl savunması

Ülkemizde son yıllarda doğu filmlerinden sonra diğer yörelerinden de filmlerin gösterime girmesinin çok sevindirici olduğunun altını çizen ünlü oyuncu ve filmde İmam Necati rolündeki Salih Kalyoncu, geçen yıl çok iyi bir başlangıç yaptıkları filmin ikincisinin gösterime girmesinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.

Türk kahramanlarının unutulmadığı ifade eden Kalyoncu, "Yunus Emre'lerden, Pir Sultan Abdal'lardan, Şeh Bedrettin'lere varana kadar birçok kahramanımız var. Ülkemiz tarihi kişiler ve kahramanlar konusunda çok bereketli. Ama biraz seyircinin ilgi duyması, sinemacının bunlara el atması gerekiyor. Son yıllarda yapılan bir Fatih filmi, bu güne kadar içinde ne kadar Fatih olmasa da, büyük izleyici kitlesine ulaştı. Onun için tarihi filmlere seyircimiz bekliyor. O yüzden olayları abartmadan tarihimizle ceddimizle alay ediliyor diye düşünülmemeli bu filmler bir hayal ürünüdür. Muhteşem Yüzyıl dizisi için yapılan 'kanuni'nin ömrü at sırtında geçiyormuş, saraydan o kadar kadın bulunmuyormuş' eleştirilerine anlam veremiyorum. Osmanlı tarihinde birçok padişahlar geldi. Bunların hiç biri Hacca gitmemiş bunlar niye tartışılmıyor. Araştırmak isteniyorsa ceddimizin tarihini niye bunlar Hacca gitmemişler bunları araştıralım. Bunların üzerinde durulmuyor. Çünkü Günden değiştirmek için yapılan şeyler bunlar. Bizler bunları konuşurken Suriye sınırına füzeler dizildi. Bunlar üzerinde kimse durmuyor. İnsanların biraz daha arka plana düşünüp daha geniş bakmamalı gerekiyor her şeyin üzerine atlamamaları gerekiyor" dedi.

Türk insanın gülmeyi de ağlamayı da sevdiğini belirten filmde Zuhal karakterini canlandıran Aslıhan Güner, dıramında iş yaptığı sinemalarda insanların akıllı olduğunu ve her komedi filmine gitmediğinin altını çizdi. Güner, "Her yapılan komedi filmi gişe yapıyor diyemeyiz. Karadeniz komedisinin içerisinde bizim filmimiz iddialıydı. Aldığımız tepkilerden de öyle olduğunu görüyoruz. Bu güne kadar çekilmiş en güzel en komik herkesin çok sevdiği gişe rekoru kıran Karadeniz komedisi oldu. Filmimiz içinde barındırdığı konular ile beraber evrensel bir nitelikte sadece Karadeniz kitlesine hitap etmiyordu. Bu yüzdende sadece Karadeniz de değil tüm Türkiye'de güzel bir ilgi ile karşılaştı. Bizim filmimize benzeyen filmler çıkacaktır. Ama Taklitler asılları yaşatır" diye konuştu.

Ertuğrul Sağlam da izledi

Galaya katılarak filmin oyuncular ile birlikte filmi seyreden Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ise, "Sümela'nın Şifresi-Temel'i izlemiştim. 'Moskova'nın Şifresi-Temel'in ise daha güzel olduğunu söylediler. Oyuncu kadrosu ve senaristleri ile böyle bir film bekleniyordu" diye konuştu.

İmza töreni ve kokteyl sonrası yönetmen, senarist, oyuncular ve davetliler, çekimlerinin bir bölümü Rusya'da yapılan ve Moskova'dan Trabzon'a uzanan hikaye boyunca yaşananları esprili bir dille anlatan filmi birlikte izlediler.

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler