YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mimar Turgut Cansever’in hatırası UNUTULMADI
Dergi, Cansever’in hayat serüveni ve mimarideki başarısını kapak konusu olarak seçti
Mimar Turgut Cansever’in hatırası UNUTULMADI
04 Haziran 2009 / 18:45 Güncelleme: 04 Haziran 2009 / 00:00

“Şehir ve Medeniyet” dergisi ilk sayısında “bilge mimar” olarak tanınan merhum Turgut Cansever’in hayat serüveni ve mimarideki başarısını kapak konusu olarak seçti.


Bem-Bir-Sen’in sosyal sorumluluk kapsamında yayınladığı “Şehir ve Medeniyet Dergisi” dün bir programla seçkin bir topluluğa tanıtıldı. Mehter Takımı ve halk oyunları ekiplerinin de renk kattığı programda derginin yayın politikası ve bundan sonra gerçekleştireceği hizmetleri anlatıldı. İlk sayısı Nisan ayında çıkan “Şehir ve Medeniyet” dergisi bilimsel ve hakemli bir dergi olarak da ayrı bir önem taşıyor.


Bilimsel makalelerin yer bulacağı dergi, kültürümüz ve değerlerimize sahip çıkarak yeni nesilleri daha da bilinçlendirmeyi hedefliyor. Genel Yayın Yönetmenliğini Bem-Bir-Sen Genel Başkan Danışmanı ve Sendika Uzmanı Tarkan Zengin’in yaptığı “Şehir ve Medeniyet” dergisinin yayın kurulunda ise alanında uzman profesörler, öğretim görevlileri ve yazarlar bulunuyor.“Şehir ve Medeniyet” dergisinin ilk sayısında “bilge mimar” olarak bilinen merhum Turgut Cansever’in hayat serüveni ve mimarideki başarısı ele alındı. “Şehir ve Medeniyet”in tanıtımı da en az kendisi kadar anlamlı oldu. Tanıtım gecesi, mimarisi ile Ankara’ya farklı bir hava kazandıran Estergon Kalesi’nde gerçekleşti. Gecede mehteran bölüğünün gösterisi katılımcılara, yüzyıllar boyu dünyaya medeniyet dersi veren, şehircilik anlayışıyla da mimariye farklı bir boyut kazandıran Osmanlı’yı hatırlattı. Seymen ekibinin gösterisi de kültürümüzdeki zenginlikleri bir kez daha gözler önüne serdi.


Programın açılış konuşmasını yapan Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, sendikacılığı sadece ücret sendikacılığı, ya da toplu görüşme sendikacılığı olarak algılamadıklarını ifade ederek “Şehir ve Medeniyet Dergisi”ni örnek gösterdi.


Etkin bir sivil toplum örgütü olma yolunda hızla yol alan Bem-Bir-Sen’in, yayınlamış olduğu süreli yayınlar, kitaplar, araştırmalar, hatıra kitapları ve bilimsel yayınlarla da Türk kültür hayatına katkı sunduğunu belirten Turbay, “Bizler şehirleri; medeniyetlerin özü, özeti olarak algılıyoruz. Şehirlerin kimlik kartı olarak görüyoruz. Milletlerin dininin, dilinin, kültürünün, gelişmişlik seviyesinin medeniyetler sayesinde o şehirlerin dokusuna bir nakış gibi işlendiğine inanıyoruz. Bu birliktelik için de, bir kan bağının olmasının ihtiyaç görmüyoruz, bunun için şehir ve insan arasında bir hayat bağının olmasının yeterli olduğuna inanıyoruz. Çünkü insanın şehir ve medeniyet ile birlikte anıldığını, birbirini tamamladığını düşünüyoruz. İnsansız şehirlerin, medeniyete kör baktığına inanıyoruz.” dedi.


“Şehir ve Medeniyet Dergisi”nin Genel Yayın Yönetmeni Tarkan Zengin ise konuşmasında sendikaların değişen çağa ayak uydurmaları gerektiğini vurguladı. Zengin, geleneksel sendikaların eski hedef, ilke ve söylemlerini muhafaza etmeye çalışırken, gerçekçi sendikaların yeni ilkeler, yeni hedefler yeni söylemler geliştirdiğini ifade etti.


Zengin, yayın hayatına kazandırılan derginin amacını ise şöyle özetledi; “Hz. Mevlâna “Biz bir pergel gibiyiz. Bir ayağımız inancımızda, değerlerimizde sabit durur, öteki ayağımız yetmişiki milleti dolaşır. ” demektedir. Şehir ve Medeniyet dergisi bir taraftan sabit olan değerlerimizi hatırlatırken öte tarafta yetmiş iki milletin vasıflarını da anlatacak bir dergi olacaktır.”


“Şehir ve Medeniyet Dergisi”nin sendikacılığa yeni bir boyut kazandırdığını söyleyen Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise Memur-Sen’e bağlı sendikaların kültür hayatına kazandırdıkları yayınlarla sendikacılığa yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade etti. Diğer sendikaların hizmet anlayışını da eleştiren Gündoğdu; “onlar yerlerinde saymaya devam etsin biz gelişerek büyümeye devam edeceğiz. Hem üyelerimize hem de insanımıza yararlı ve güzel hizmetler sunarak sosyal hayata güzellikler katacağız” şeklinde konuştu.


Tanıtım gecesinde son sözü alan Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan Bem-Bir-Sen’i kutlayarak yayın hayatına kazandırılan “Şehir ve Medeniyet Dergisi” için teşekkür etti. Doğan köklü devletlerin kültür ve medeniyetleri sayesinde yüzyıllar boyu ayakta kaldığını ifade ederek Osmanlı’dan örnekler verdi.


(KANALAHABER.COM)

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler