YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP Manga'nın şarkısını sevmedi
MHP'den, Manga grubunun Eurovision'a katılacak olan İngilizce şarkasına sert tepki geldi.
MHP Manga'nın şarkısını sevmedi
04 Mart 2010 / 20:49 Güncelleme: 04 Mart 2010 / 20:53

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Bunu, hem siyasi iktidarın, hem de onun yönetimindeki TRT'nin Türkçe'ye karşı ve Türk milletine karşı bir saygısızlığı olarak görüyoruz ve MHP olarak kınıyoruz" dedi.  
 

MHP Grup Başkanvekili Şandır, Meclis'te Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Mersin Milletvekilleri Akif Akkuş ve Kadir Ural ile birlikte basın toplantısı düzenledi. TRT'nin Eurovision Şarkı Yarışması'na katılacak parçanın seçimiyle ilgili TRT'nin ortaya koyduğu tavra oluşan tepkiyi dillendirmek için basın toplantısı düzenlediklerini belirten Şandır, dün akşamdan bu yana çok sayıda vatandaştan telefonlar aldıklarını ifade etti. Bu telefonlarla dün akşam açıklanan şarkı tercihinde TRT'nin tavrına toplumda çok yoğun bir tepkinin oluştuğunun ortaya çıktığını söyleyen Şandır, "MHP olarak da TRT'nin bu tavrını ve AK Parti hükümetinin 2003 yılından bu yana ısrarla sürdürdüğü bu tercihini kınıyoruz. Bunu Türkçe'ye karşı bir saygısızlık olarak görüyoruz. Bunu Türkiye'ye ve Türk milletine karşı saygısızlık olarak görüyoruz. Biz şarkının kalitesini veya bu şarkıyı söyleyen sanatçıların kalitesini tartışmıyoruz. Ama 2003 yılından bu yana ne hikmetse bu programa katılan şarkılar ısrarla Türkçe dışındaki dillerden seçiliyor" diye konuştu. TRT'nin bir kamu kuruluşu olduğunu ve vatandaşlardan toplanan vergilerle program yaptığını anlatan Şandır, "Burası Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Burada Türk milleti yaşamaktadır ve burada Türkçe konuşulmaktadır. Bir kamu kuruluşu olarak TRT'nin ve Türkiye'yi Türk milleti adına yöneten siyasi iktidarın buna hassasiyet göstermesi gerekir" şeklinde konuştu. 2003 yılından bu yana büyük maliyetlerle organize edilen Eurovision Şarkı Yarışması'nda TRT'nin tercihinin, Türkçe dışındaki dillerde söylenen müzik parçaları olduğuna dikkat çeken Şandır, bunu, hem siyasi iktidarın, hem de onun yönetimindeki TRT'nin Türkçe'ye karşı ve Türk milletine karşı bir saygısızlığı olarak gördüklerini söyledi. Şandır, "Bunu MHP olarak kınamaktayız" dedi. Şandır, bu açıklamanın, vatandaşlardan tüm milletvekillerine ulaşan yoğun tepkinin bir yansıması olduğunu ifade etti.  
 

Basın toplantısının sorularını cevaplayan Şandır, yarışmaya katılan ülkelerin büyük çoğunluğunun uluslararası bir dil olan İngilizce parçaları tercih ettiklerinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti: "Müziğin dili evrensel olabilir ama Türkçe'yi de evrensel bir noktaya çıkarmak hepimizin görevidir. AK Parti iktidarı Türkiye'yi küresel güç olmak veya bir bölgesel güç olmak iddiasını taşıyarak yönetiyorsa Türkçe'yi de evrensel bir seviyeye çıkarma sorumluluğu onların üzerindedir. Biz arzumuzu ve bu konudaki ısrara tepkimizi ifade ediyoruz. Eurovision Şarkı Yarışması'na kendi duygularımızı, kendi dilimizle yansıtan müzik parçalarıyla katılmanın daha şık olacağını ve toplumun da bunu istediğini bize ulaşan tepkilerin sonucunda ve kendi kanaatimiz olarak ifade ediyoruz."  
 

Şandır, Türkiye'nin Türkçe parçalarla katıldığı yıllarda başarısız olduğun yarışmada İngilizce şarkılarla başarılı sonuçlar aldığının hatırlatılması üzerine, "TRT Genel Müdürü akşam ifade etti. Birinci olmak, sonuncu olmak çok önemli değil. Kaliteli müzik yapmak. Ama bu kaliteli müziği kendi dilimizde yapmayı bu toplum arzu etmekte. Biz MHP olarak da kendi duygularımızı ve vermek istediğimiz evrensel mesajları kendi dilimizle vermeyi gerekli görüyoruz, önemli buluyoruz, değerli buluyoruz. Toplum da bunu böyle istiyor. Topluma sözcülük yapıyoruz" değerlendirmesini yaptı. İHA

İŞTE MANGA'NIN ŞARKISI


 

TÜRKÇE
 // HAYRİ
ÇOK GÜZEL ,HARİKA DEMEMİZİ BEKLEMEYİN...
04 Mart 2010 22:55
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler