YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri
Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri
03 Aralık 2014 13:03
Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü, panel, söyleşi ve konferanslardan oluşan farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü'nün, 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Mevlana’nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında gerçekleştirilecek panel, söyleşi ve konferanslardan oluşan farklı etkinliklere ev sahipliği yapacağı bildirildi.

Selçuk Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Mevlana'yı anma etkinlikleri çerçevesinde enstitü tarafından bu yıl; "Genç gönüllerde Hz. Mevlana konferansları", "Tasavvuf kültüründe Hz. Mevlana paneli", "Mevlana ve Mevlevilik konferansı" ve "Gönlümüzdeki Mevlana söyleşileri" başlıkları altında 8 program gerçekleştirileceği belirtildi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, tüm dünya için önemli olan Mevlana'yı anma etkinliklerine üniversite olarak katkı sağlamanın büyük bir görev ve sorumluluk olduğunu ifade etti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dört ana başlıkta 8 programla anma etkinliklerine katkı sağlamaya çalışacaklarını kaydeden Şimşekler, "Düzenlediğimiz etkinliklere mümkün olduğunca farklı isimleri ve konuları dahil ederek, Hz. Mevlana ve Mevlevilik kültürünü detaylı şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Ayrıca 2 yıldır aldığımız yüksek lisans öğrencilerimizin belli bir mesafe kaydetmesiyle onların da konferanslar vermesinin önünü açıp ve böylelikle staj yapmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise 1985 yılından bu yana Mevlana’yı anma ekinliklerine aralıksız katkı sağlayan üniversitenin, bu alanda büyük gelişme kaydederek bilgi ve birikimini sadece Konya’da değil, ülkede ve yurt dışında da paylaştığına dikkati çekti.

Gökbel, birçok alanda olduğu gibi Hz. Mevlana konusunda da şehre katkı sağlamanın, üzerlerine düşen önemli ve tarihi bir görev olduğunu bildirdi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler