YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meryl Streep, BM'de konuştu
Meryl Streep, BM'de konuştu
05 Mart 2010 23:18
"Kadınlara verilen sözler hala yerine getirilmiyor"

Amerikalı ünlü oyuncu Meryl Streep, Birleşmiş Milletler'de (BM) düzenlenen ve 15 yıl önce Pekin'de yapılan 4. Dünya Kadın Konferansının ve Deklarasyonun sonuçlarının değerlendirildiği  ''Pekin 15'' adlı kadın toplantısına katıldı.

Oscar ödüllü Meryl Streep, BM'de ''Equality Now (Şimdi Eşitlik) adlı insan hakları örgütünün katkılarıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 5 yıl önce de BM'de düzenlenen ''Pekin 10'' toplantısına katıldığını anımsatarak, kadınların hukuk önünde eşitliğinin sağlanması ve yasalarda kadınlara yönelik ayrımcılığın kalkmasının herşeyden önemli olduğunu belirtti.

1995 yılındaki Pekin Konferansının ardından kabul edilen Pekin Deklarasyonunda 2000 yılına kadar dünyada hiçbir ülkede bu tür ayrımcı yasaların kalmayacağı yönünde hükümetlerin söz verdiklerini belirten Streep, ''Kimi ülkelerde kadınlara verilen bu sözler hala yerine getirilmedi'' diye konuştu.

Pekin Konferansının ardından her 5 yılda bir değerlendirme toplantılarının yapıldığını anımsatan Streep, kendisinin de bu yıl Pekin Konferansının 15. yılında verilen sözlerin tutulması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönündeki taleplere ''katılmak ve sesini yükseltmek üzere'' bugün BM'ye geldiğini söyledi.

Kimi ülkelerin kadın hakları konusunda verdikleri sözleri tutmamasını eleştiren Streep, ''Cinsiyet eşitliğini sağlayacağını söyleyip de bunu yapmayan hükümetler, bu sözleri kasten tutmuyorlar demektir. Bu ülkelerde kadınlar ve kız çocuklarının adalete ulaşmaları engelleniyor demektir'' dedi.

BM'de düzenlenen bu toplantılarda, hükümetlere ve ilgili güç odaklarına bir kez daha sözlerini tutma çağrısı yapıldığını söyleyen Streep, daha sonra, dünyanın çeşitli bölgelerinde, kadınlara yapılan adaletsizlikleri hicvederek anlatan UNICEF elçisi aktris Sarah Jones'u sahneye davet etti.

Amerikalı sanatçı Sarah Jones da, sahnede yaptığı renkli gösteride, sesini ve mimiklerini kullanarak dünyanın çeşitli bölgelerinde cinsel ayrımcılığa maruz kalan kadınların sorunlarını ''onların dilinden'' dile getirdi.

Toplantıyı izlemek üzere BM'nin konferans salonunu dolduran kadınlar, Jones'u izlerlerken çoğu zaman güldüler, ancak ''töre cinayeti, kadınlara yönelik şiddet ya da kadınların sünnet edilmesi'' gibi konulara değinen sanatçıyı dinlerken de gözyaşlarını tutamadılar. Sarah Jones'un gösterisini BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un eşi Yoo Soon-taek de izledi.

Bu arada, Ban Ki-mun'un Şili'de olması nedeniyle kendisiyle görüşemeyen Meryl Streep, Ban'ın eşi Yoo Soon-taek ve Genel Sekreterin kadın çalışmalarından sorumlu özel danışmanı ve yardımcısı Rachel Mayanja ile bir araya gelerek gazetecilere poz verdi. AA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler