YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Matbaa Osmanlı'ya erken geldi
University of California (UCLA) Tarih bölümü öğretim üyesi Profesör Nile Gree, matbaanın Osmanlı'ya geç gelmediğini, aksine birçok ülkeye göre erken geldiğini söyledi.
Matbaa Osmanlı'ya erken geldi
10 Kasım 2015 / 20:42 Güncelleme: 10 Kasım 2015 / 16:51

University of California (UCLA) Tarih bölümü öğretim üyesi Profesör Nile Green Derin Tarih’in sorularını cevaplandırdı.

Nile Green “Matbaa Osmanlı topraklarına gerçekten de geç mi geldi?” sorusunu cevap verdi.

İşte Profesör Nile Green'in o açıklamaları;

Pek çok bakımdan matbaanın Osmanlı topraklarına geç geldiğini söyleyemeyiz. Gutenberg’in matbaayı icat etmesinin ardından Yahudi, Yunan ve Ermeni yayınları oldukça erken bir dönemde gün yüzüne çıkmaya başladı. Gerçekten de Osmanlı bünyesindeki erken dönem Yahudi ve Hıristiyan yayıncılar, örneğin Venedik gibi şehirlerde yer alan din kardeşleri ve yayıncı dostlarıyla yakın ilişkiler geliştirmiştir. 

1720’li yıllarda yine aynı bağlantılar neticesinde, bugünkü Romanya topraklarında yaşayan bir Üniteryan Hıristiyan ailesine mensup, sonradan Müslüman olan İbrahim Müteferrika matbaayı Osmanlı’ya taşıdı. 

Müteferrika oğluyla birlikte Arap harfleriyle basım konusunda gerçek bir Müslüman öncüydü: ilk kitabını 1729 yılında bastı, yani Müslümanların İran, Mısır ya da Hindistan gibi yerlerde yayıncılığa başlamasından neredeyse 100 yıl önce. Yine de bir süre oğlunun idaresinde kalan matbaa nihayetinde kapandı ve İstanbul’da yeniden Arap harfleriyle basım yapan bir matbaanın kurulması 50 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra mümkün olabildi.

Demek ki genel olarak değerlendirildiğinde matbaanın Osmanlı topraklarına oldukça erken bir dönemde geldiğini, bunun en başında Yahudi ve Hıristiyanlarla başladığını görüyoruz. Dünyanın diğer yerlerinde yaşayan Müslümanlarla karşılaştırıldığında Osmanlı Müslümanlarının da matbaayı oldukça erken bir dönemde kullandıklarını görüyoruz. 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler