YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malatya Film Festivali sonuçlandı
Malatya Film Festivali sonuçlandı
03 Aralık 2010 09:21
Bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde Uzun Metrajlı Film Yarışmasında En iyi Film Fransız yapımı "Görünmez kadın" seçildi.

Malatya Valiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde Uzun Metrajlı Film Yarışmasında En iyi Film Fransız yapımı "Görünmez kadın" seçilirken, Kısa Metrajlı Film Festivali'nde ise Türk yapımı "Uşak hesabı" birinci oldu. Festivalde ödülleri Fransa, Şili, Yunanistan, İsviçre. Arjantin filmleri paylaştı.  

1. Malatya Uluslararası Film Festivali ödül töreni İnönü üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Festivalin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vali Ulvi saran, Belediye Başkanı Ahmet çakır, ile çok sayıda kamu ve özel sektör yöneticisi ile davetli katıldı.  

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, basın mensuplarına festivale gelişi sırasında yaptığı açıklamada, "Başarılı bir başlangıç yapıldı. Umuyorum ki gelecek yılarda gelenekselleşir, uluslararası niteliği artar, Malatya'ya Türkiye'ye çok daha katkılar yararlar getirir. Malatya tam Türkiye'nin kalbi olan yerlerden birisi. Doğu ile batı arasında bir geçiş noktası. Bu etkinliklerin Batı'dan, Ege'den İç Anadolu'dan Doğu'ya doğru kayması da Türkiye'nin sosyal yaşamının geliştiğini gösteriyor. Daha bundan 1.5 ay önce Türkiye tarihinde Van'da bir Turizm Fuarı yaptık. Van'da bir Turizm Fuarı, Malatya'da bir uluslararası film festivali, bütün bunlar Türkiye'de sosyal yapının ekonominin bütünüyle yaşamın iyileştiğini ve güzelleştiğini gösteriyor" dedi.   

Ödül töreninde Festival Yönetmeni Ali Çalışır, "Malatyalılar, festival konusunda kararını verdiler. Umarım bundan sonra dönüş yok" diyerek destek veren herkese teşekkür etti.   

Vali Ulvi Saran, "Düzenlenen festival, Malatya'nın imajına hem ülke içinde ve dünyada çok büyük bir katkı sağladı. Festivale Türkiye ve uluslararası medyada önemli bir ilgi verildi. Arama motoru Google'da Malatya Uluslararası Film Festivali'ndeki kayıt festivalin 7. gününde 1 milyon 350 bine çıktığını gösteriyor. Festivalimizin gerçekleşmesinde katkısı bulunan kuruluşları tek tek kutluyorum" dedi.  

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Sanayi kentinde, kültür kentinde uluslararası bir sinema filminin başlangıç yapması sanıyorum, önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Güzel bir iş başlatıldı. Emeği geçenlere  teşekkür ediyorum. Malatya halkının bütünüyle büyük bir emeğinin olduğunu biliyorum. Türkiye ekonomik olarak iyi gelişmeler yaşıyor. Hayatın acımasızlığını, hayatın gaddarlığını, hayatın katı yüzünü kültür ve sanat yaşanabilir kılıyor, katlanabilir kılıyor. O yüzden kültür ve sanatın yaşamımıza daha fazla katılmasına ihtiyacımız var. Asıl gelişme ekonomik rakamların katkısı ile birilikte kültürün ve sanatın yaşamımızda ne kadar yer aldığı ile başarılabilinir. Türkiye'nin iyi bir gelişme içinde olduğunu da sizinle paylaşmak istiyorum. 2002 Türkiye'si sadece 9 filim üretmiş. 2009 yılında 70 filim üretti. 2002 yılında Türk filmleri 2 milyonun altında seyirci bulmuş dibe vurmuş, 2008 yılında Türk filmleri 23 milyon seyirciye ulaşmış. Bu Türkiye sinemasının dünya ile yarışmakta olduğunun güzel bir göstergesidir" diye konuştu.   

Günay şu şekilde konuştu; "2005 yılında çıkan bir yasa çerçevesinde sinemaya sınırlı ve güzel bir katkı sağlıyoruz. Her yıl 10 milyon TL tutarında sineme filmlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. 2004 yılından itibaren Türk filmlerinin  uluslararasında tanıtımı için 1 milyon TL ayırmışken, 2008 yılında 14 milyon TL katkı sağlamışız. Türk filmleri 2008 ve 2009 yıllarında 100'den fazla ödül getirdi. Çok önemli ödülleri Türkiye'ye getiriyoruz. Hedefimiz kültür salonu olmayan, sinema salonu olmayan bir yerleşim yeri kalmasın. Daha fazla kadın, daha fazla çocuğun bu etkinliklerde bulunması gerekiyor.  Çünkü hayatı kadınlar şekillendiriyor." 

Malatya Uluslararası Film Festivali çerçevesinde yapılan 'Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda sonuçlar şu şekilde: 

En İyi Film: Uşak Hesabı / Yusuf Emirdar 
Jüri Özel Ödülü; Şampiyon Beşiktaş / Şirin Soysal                                                                           

SİYAD Ödülü (En İyi Film): Küçük Bir Hakikat / Emre Akay 
İnönü Üniversitesinin Öğrencilerinin Seçimi: Uşak Hesabı / Yusuf Emirdar 
Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda, mizah ve alt türlerinde çekilmiş, kurmaca ve animasyon film yarıştı. Yarışma sonuçları şu şekilde: 
Kemal Sunal Halk Ödülü: Çakallarla Dans /Murat Şeker            
SİYAD Ödülü: Simon Konianski / Micha Wald / Belçika 
En İyi Jüri Hesabı: Bekleme Müziği / Musica En Espera / Hernan Goldfrid / Arjantin 
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü:?Baba / Farsan / Jan Fares / İsveç 
En İyi Senaryo Filmi: Optik Yanılmalar /Illusiones Opticas  / Christian Jimenez,- Alicia Scherson / Şili 

En İyi Yönetmen:Plato'nun Akademisi /Akadimia Platonos / Fillipos Tsitos / Yunanistan 
En İyi Kadın Oyuncu: Görünmez Kadın / Le Femme Invisible / Julie Depardieu / Fransa 
En İyi Film: Görünmez Kadın / Le Femme Invisible / Agathe Teyssier/ Fransa 
Ödül olarak kristal kayısı verildi. 
 

Ödüllerin verilmesi esnasında Yunanlı oyuncu Katerina Moutsatsos'un Türkçe konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ilgiyle izledi.  

1.Malatya Uluslararası Film Festivali'nde Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi olan Yunanlı oyuncu Katerina Moutsatsos, "Süper geçti, yoğun geçti. Yeni yetenekler gördük. Sinemanın her yere gitmesi gerekiyor. Bugünkü kültür sinemadır. Ben Yunan adasından geliyorum. Yunanistan biraz son dönemde değişti. Malatya'da bir mağazadan çıkarken elime kolonya döktüler. Çok duygulandım. Yunanistan'da da yapıyorlardı, ama artık yapmıyorlar" dedi. 

Oyuncu İzzet Güney ise ilk olmasına rağmen Malatya Uluslararası film Festivali'nin güzel bir başlangıç yaptığını ve ikinci festival için mevcut hata ve eksikliklerin gözden geçirileceğini söyledi. Güney, Malatya'nın ilk olmasına rağmen önemli bir noktaya geldiğini ifade etti. 

1. Malatya Film Festivali'nde Onur Ödülü Ayşen Gruda ve Erol Günaydın'a,  'Yaşam Boyu Başarı Ödülü'  ise Sinemanın alaycı ve büyüleyici şairi olarak bilinen Gürcü yönetmen Otar Iosseliani'ye verilmişti.

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler