YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maddi durumu kısıtlı 5 bin çocuğa müzik eğitimi verildi
Maddi durumu kısıtlı 5 bin çocuğa müzik eğitimi verildi
12 Kasım 2015 16:00
Barış İçin Müzik Vakfı'nın düzenlediği 'Sanatsal yaşama her çocuğun hakkı vardır' sloganıyla başlatılan çalışmada maddi durumu kısıtlı 5 bin çocuğa müzik eğitimi verildi.

Barış İçin Müzik Vakfınca ''Sanatsal yaşama her çocuğun katılma hakkı vardır'' sloganıyla başlatılan çalışmalar kapsamında 10 yılda maddi durumu kısıtlı 5 bin çocuk müzikle buluşturuldu.

Barış İçin Müzik Vakfı Kurucu Başkanı Mehmet Selim Baki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın çatısı altında Barış İçin Müzik Orkestraları, Barış İçin Müzik Korosu ve Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu, Barış İçin Müzik Yaylı Beşlisi, Barış İçin Müzik Yaylı Orkestrası ve Barış İçin Müzik Big Band olmak üzere 6 topluluğun faaliyet gösterdiğini söyledi.

Mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamayı ve barışın sesini müzikle duyurmayı amaçladıklarını vurgulayan Baki, vakfın Edirnekapı'da bugüne kadar imkanları sınırlı binlerce çocuğa ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşturarak eğitim verdiğini belirtti.

Vakfın, kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşmiş, çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla bir dayanışma ve paylaşım merkezi haline geldiğini anlatan Baki, kapılarını hiçbir ayrım gözetmeden müzikle buluşmak isteyen tüm çocuklara açtıklarını vurguladı.

Baki, 15 öğrenciyle çalışmalarına başlayan vakfın, artık orkestraları ve gruplarının Salzburg Festivali, İstanbul Müzik Festivali ve Sistema Europe Gençlik Kampları gibi pek çok uluslararası etkinlikte yer aldığını ve Türkiye’nin sesini müzikle duyurma başarısı gösterdiğini dile getirdi.

Vakfın isminin, müziğin gücüne ve barışın zorunluluğuna olan inançtan geldiğini aktaran Baki, "2016 yılında Yunanistan Selanik Orkestrası, İsveç Side By Side Kampı ve Leipzig Operası ile somut projelerimizi hayata geçireceğiz" dedi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler