YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
M. Akif Işık Atatürk'ün dilinden anlatıyor
M. Akif Işık Atatürk'ün dilinden anlatıyor
M. Akif Işık Atatürk'ün dilinden anlatıyor
01 Mart 2008 / 13:19 Güncelleme: 01 Mart 2008 / 00:00


Bir taraftan sınır ötesi harekât, bir taraftan teröre verdiğimiz şehitlerimizin haberleri, bir taraftan üniversitelerde başörtüsünü serbest kılacak yasa üzerine süren tartışmalar kamuoyunu günden güne geriyor.

 


İnancı gereği başörtüsünü takan genç kızlarımızın üniversitelere alınmaması ciddi bir beyin göçüne ve başarılı ve zeki kızlarımızın tabiri caizse harcanmasına neden oluyor.

 

 


Atatürk’ün zamanında baskı uygulanmadığı halde bugün başörtüsü siyasi bir simge olarak değerlendirilip yasaklanıyor. Açık kanun hükümlerinde rağmen, zorlama yorumlarla başörtüsü (veya türban) üniversite ve kamu kurumlarında hâlâ yasak.

 

 


Oysa Atatürk’ün yakın çevresindeki birçok kadının bugünkü tabirle ‘türbanlı’ olduğu tarihi belgelerden anlaşılıyor. Acaba O bütün bu olanlara hayatta olsaydı ne derdi?

 

 


Evet, Mehmet Akif Işık ‘Atatürk Hayatta Olsaydı’ isimli kitabında şöyle ifade ediyor:

 


“Evet, Atatürk hayatta olsaydı; O’nun adını kullanıp ahkâm kesenlere ‘Ayağınızı denk alın, beni kendi düşüncelerinize, emellerinize alet etmeyin, oturun oturduğunuz yerde’ derdi. Gerek yazılı ve gerekse görsel basında zaman zaman, bazı kişilerin çıkıp, karşısındakine kendi görüşlerini ve isteklerini kabul ettirebilmek için ‘Atatürk şöyle demiş, Atatürk böyle demiş, Atatürk benim gibi düşünüyordu veya sen Atatürk’ten daha mı iyi bileceksin’ gibi demagojik laflara yer verip, karşısındakini Atatürk’le korkutup düşüncelerini kabul ettirmeye çalışmaktadır. Aslında bu kişiler kendi söylemleriyle kendilerini zor durumda bıraktıklarının, belki farkında dahi değillerdir. Evet, Atatürk sağ olsaydı onlara; ‘Oturun oturduğunuz yerde, beni kendi şahsi isteklerinize düşüncelerinize alet etmeyin’ derdi.”

 
Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere Atatürk’ün annesi de kız kardeşi de başları örtülüdür. Atatürk’ün eşi Latife Hanım Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı köşkünde devamlı başı örtülü olarak resmedilmiş.


 

Köşke gelen misafirlerinin bir kısmının da başlarının örtük olduğunu görmekteyiz. Aşağıdaki fotoğrafta Atatürk ve eşi Latife Hanımı Fethi Okyar ve eşi ile birlikte Çankaya köşkünde görmekteyiz

 

devamını görmek için tıklayın..
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler