YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kütüphane yerine google
Kütüphane yerine google
13 Temmuz 2013 10:15
Günümüzde hemen her cadde ve sokakta açılan internet kafeler, kütüphanelere olan ilgiyi her geçen gün azaltıyor.

Kitap okuma alışkanlığı Avrupa ülkelerinden oldukça geride olduğu bilinen Türkiye'de kitaba olan ilgi gelişen teknolojiyle birlikte daha da azalmakta.

Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte her türlü bilimsel rapor, kitap ve bilginin internette paylaşılması, bu bilgilere internet kafe ve cep telefonlarından ulaşılmasını kolaylaşması kütüphanelere ilginin azalmasında en büyük etken olarak dikkati çekiyor.

Daha önce taşrada yaşayan birçok kişi, bulundukları ildeki kütüphanelerde yeterince kaynak bulunmadığı için İzmir’deki kütüphanelerde günlerce, bazen haftalarca araştırma yapmak zorunda kalırken, artık internet sayesinde kısa zamanda istedikleri bilgiye kolayca ulaşabiliyor.

İnternet kafelerin kütüphanelere ilgiyi azalttığını ifade eden Torbalı İlçe Halk Kütüphanesi yetkilileri, artık insanların kütüphaneye gitmek yerine Google'ı kullanarak araştırma yapmayı tercih ettiklerini söylediler.

Yetkililer, “Şimdi öğrenciler ödevlerini istediği şekilde internetten araştırabiliyorlar. Hatta indirdikleri dosyaların çıktısını alıp, öylece öğretmenlerine sunabiliyorlar. Yıllar önce kütüphane önünde uzun kuyruklar oluşuyormuş. 20 yıl öncesine kadar da kütüphane kullanımı oldukça yoğundu.

Şimdi ise internet kafeler arttıkça okuyucu sayımız da azalıyor. Ödevler internetten yapılmaya başlanınca ilkokul ve lise öğrencileri kütüphaneye gelmez oldu. Hal böyle olunca kütüphanelerde oluşan o uzun kuyruklar artık tarih oldu. Adeta gün içinde bir tek öğrencinin gelmediği günler bile oluyor. Kendimiz açıp kendimiz kapatıyoruz kütüphaneyi'' dediler.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler