YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtlere ne mesaj verdi?
Şivan Perver'den Kürtlere "haklarınızı diyalogla arayın" çağrısı
Kürtlere ne mesaj verdi?
03 Nisan 2010 / 16:40 Güncelleme: 03 Nisan 2010 / 16:40

Kürt sanatçı Şivan Perver, Kürt vatandaşlara "haklarınızı diplomasi ve diyalogla arayın" çağrısı yaptı. Romanya'nın Başkenti Bükreş'te düzenlenen Nevruz konserinde hayranlarını coşturan Şivan Perver, Türkiye'deki Kürtleri de fazla politize olmakla eleştirdi.
 

Bükreş Çocuk Sarayı'ndaki Nevruz gecesinde büyük alkışlar altında sahneye çıkan ünlü sanatçı, Delale'den, Cane Cane'ye sevilen şarkılarını seslendirdi.
 

 Şarkı aralarında Kürtçe ve İngilizce mesaj vermeyi ihmal etmeyen Şivan Perver, Türkiye'deki Kürtleri "çok politize olmakla" eleştirdi. "Kürtler neden sadece politika ile ilgileniyor? Evet politika lazım. Ama bunun yanında kültüre, sanata, diplomasiye, eğitime de önem vermeleri gerekir. Birbirimizi dinlememiz lazım." diyen Perver, Kürtlerin diplomasi konusunda "sıfır" olduğunu ileri sürdü.
 

Perver, hayranlarına şu mesajları verdi; "Kürtler diplomasi yolunu kullanmıyor. Diplomasimiz sıfır. Meselemizi diplomasi ve diyalog yoluyla uluslararası platformlara, parlamentolara taşımamız lazım. Bugün kuvvet diplomaside. Sosyal olunmalı. Gençlerin eğitimine önem verilmesi gerekir." diye konuştu.
 

Türkiye'deki açılımda hükümeti, 'Kürtleri muhatap almamak'la eleştiren Perver, açılım politikasının ancak Kürtlerin akil adamlarının muhatap alınması ile başarıya ulaşacağını ifade etti.
 CHA

DEMOKRASİ İSTİYORSANIZ BUYURUN !
 // HARUN
Eğer bu hükümet döneminde muhatap alınmamakla yakınıyorsanız ozaman kardeşlik ve barış projesini anlayamamışsınız,diğer zamanlar horlanıyordunuz,etnik milliyetçilere hedef oluyordunuz,iç ve dış güçlerin oyununa geliyordunuz,şimdide lütfen cehaletin kurbanı olmayınız.Bu ülkede demokrasi olursa hepimiz için olur niçin uzak duruyorsunuz,size barış eli uzanmışken niçin inatlaşıyorsunuz,anayasa değişikliğine hor bakarsanız sizi akil adamlarınızda kurtaramaz...
03 Nisan 2010 17:35
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler